The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Segesta Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Segesta [Ἔγεστα] Antik KentiSegesta [Ἔγεστα], Güney İtalya'nın Sicilya bölgesindeki Trapani kasabasının kuzeybatısındaki Monte Barbaro bölgesinde, günümüz Calatafimi kasabası. Yunan tarihçi Thukydides'e göre Truvalı mülteciler olan Elymians halkları tarafından inşa edilmiş antik kenttir.

Anakara kültürleri ve gelenekleri vardı ve geleneğe göre aslen Troya şehrinden geliyorlardı. Hellen süreci nedeniyle antik kent, tüm Akdeniz havzasındaki en büyük şehir merkezlerinden biri haline gelmiştir.

MÖ 414'te Segesta ve Selinus [Selinunte] antik kentleri arasında düşmanlıklar alevlenmiştir. Segesta, Akragas'tan [Agrigento] herhangi bir yardım alamayınca, 416/415 kışında Atina'dan yardım istemiştir. Atina'nın uzun süredir Sicilya'da emelleri vardı ve şimdi müttefiklerine yardım etme ve hatta imparatorluklarına yeni fetihler ekleme fırsatı görünmüş oldu.

Hazırlıklar sırasında yaşanan bir dizi sorundan sonra filo nihayet Sicilya'ya doğru yola çıktı. Sicilya'daki Atina seferi [MÖ 415-413] Yunanistan için tam bir felakettir. Daha sonra Segesta, Kartaca'dan yardım istedi ve Selinus [Selinunte] şehrinin Kartaca tarafından tamamen yok olmasına yol açmıştır. Segesta, Kartaca'nın müttefiki olarak kaldı, MÖ 397'de Syracuse'lu Dionysius tarafından kuşatıldı ve MÖ 307'de Agathocles tarafından yok edilmiştir.

Syracusa tiranı Agathocles MÖ 307'de şehri yağmaladığında Segesta için işler daha da kötüye gitmiştir. Kasabanın adının Diceopolis olarak değiştirilmesi, yerel halkın bu acımasız yönetici altında katlanmak zorunda kaldığı daha az aşağılamalardan biriydi. Kartaca bölgenin kontrolünü hızla yeniden ele geçirdiğinden, Agathocles uzun süre görevde kalmamıştır.

Birinci Pön Savaşı'yla [MÖ 264-241] Segesta bir kez daha sert bölgesel siyasete karıştı ve güç yeniden el değiştirmiştir. Böylece MÖ 210'da tüm Sicilya, Akdeniz'in yeni efendilerinin, yani Romalıların bir eyaleti haline gelmiştir.

Genellikle Segesta ile ilişkilendirilen sembollerden biri, MÖ 4. yüzyıla ait antik sikkelerde görülen bir köpektir. Hayvan, bir köpeği nehir tanrısı Crimisus'un kişileştirilmesi olarak tanımlayan kurucu efsaneye atıfta bulunmaktadır.

Segesta'yı antik Roma kökenleriyle ilişkilendirmeye çalışan Roma mitolojisinde, Truva kahramanı Aeneas , Truva'dan nihai varış noktası İtalya'ya ve Roma'nın kuruluşuna kadar yaptığı uzun yolculuklar sırasında Sicilya'da mola verir . Aeneas, o zaman, Virgil'e göre, Acesta'yı [daha sonra Segesta olacak] kurar. Aeneas'ın Truva'dan kaçışı, Segesta'da Augustus döneminde darb edilen bronz antik sikkelerde tasvir edilmiştir .

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Segesta [Ἔγεστα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.