The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Seleukos Krallığı Demetrios I Soter Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,515
Beğeni
10,426
Seleukos Kralı Demetrios I Soter [Δημήτριος]Helenistik Seleukos İmparatorluğu'nun Kasım 162 - Haziran 150 arasında hüküm sürmüş Kral Demetrios I Soter [Δημήτριος]. Soter sıfatı Yunanca kurtarıcı anlamına gelmektedir. Demetrius, Babası IV. Selevkos Filopator ve annesi IV. Laodike döneminde rehin olarak Roma'ya gönderilmiş ve Kral Demetrius Roma'da bir rehine olarak büyümüştür. Daha sonra Yunan Suriye'sine dönerek genç kuzeni Antiochus V Eupator ve naip Lysias'ı devirmiştir. Demetrius I Soter [Δημήτριος], İmparatorluğun çalkantılı bir döneminde kontrolü ele geçirmiş ve zamanının çoğunu isyanlarla ve Timarchus ve Alexander Balas gibi tehditlerden gücüne karşı meydan okumalarla savaşarak geçirmiştir. MÖ 150-146 yılları arasında Seleukos İmparatorluğu'nun kralı olan I. Aleksandros Balas, MÖ 150'de I. Demetrius'u yenerek öldürerek Suriye'nin tek kralı oldu.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Seleukos Kralı Demetrios I Soter'e [Δημήτριος] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,515
Beğeni
10,426
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,515
Beğeni
10,426
 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
177
Beğeni
483
Harika bilgiler ve nümizmatik gorseller icin cok tesekkurler @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.