Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Seleukos Krallığı Timarchos Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Seleukos Krallığı Babil'deki Gaspçı Timarchos

BAΣIΛEΩΣ MEΓAΛOY TIMAPXOY


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_TM.jpg


Seleukos Krallığı Kralı Antiochos IV Epiphanes'in MÖ 164'ün sonunda beklenmedik ölümü Seleukos İmparatorluğu'nda şok dalgaları yaratmıştır. Antiochos IV Epiphanes'in Antakya'daki halefi, bakan Lysias'ın kuklası olan zayıf çocuk kral Antiochos V Eupator idi. Roma da rehin olan I. Demetrios'un Roma'daki esaretinden kurtarılıp kurtarılamayacağı belli değildi ve Part İmparatorluğu hâlâ imparatorluğun doğu sınırlarını tehdit ediyordu. Bu karmaşık koşullar altında, ölen IV. Antiochos tarafından Medya [veya Babil'in] satrapı olarak atanan Miletoslu Timarchos, isyan etmeye ve Doğu'da kraliyet ünvanını kendisi için talep etmeye karar verdi. Medya onu kısa sürede yeni bir kral olarak tanıdı ve krallığını Babil'i de kapsayacak şekilde genişletti. MÖ 161'e gelindiğinde Timarchos, Dicle kıyısındaki Seleucia'daki Seleukos başkentinin kontrolünü elinde tutuyordu ve Roma Senatosu tarafından tanınmıştı.

Bununla birlikte, İtalya'dan kaçtıktan sonra I. Demetrios Suriye'deki gücünü pekiştirdi ve hemen Medya gaspçısı Timarchos'a karşı yürüdü. MÖ 161 baharında Babil'deki doruğa ulaşan savaş Timarchos'un ölümü I. Demetrios'un zaferiyle sonuçlanmıştır. Ancak isyanının neden olduğu istikrarsızlık Medya ve doğu Seleukos İmparatorluğu üzerinde kalıcı bir etki yaratacaktı. MÖ 148/7'de, I. Demetrios'un ölümünden kısa bir süre sonra, Part İmparatorluğu'nun kralı I. Mithradates, Medya'yı ele geçirdi ve MÖ 141'de Dicle kıyısındaki Seleucia'yı da işgal etti. Timarchos, nadir antik sikkelerinde, çağdaşı Baktriya ve Part krallarını taklit ederek kendisine Basileos Megalou [BAΣIΛEΩΣ MEΓAΛOY], yani Büyük Kral adını verir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (6).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (7).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (8).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (9).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (10).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (11).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik _TIM (12).jpg