Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Septimius Severus Barışın Kurucusu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Severus'un iktidara gelmesi, imparator ilan edilen diğer iki kişinin, Doğu'da Pescennius Niger ve Batı'da Clodius Albinus'un tehditlerini ortadan kaldırmasını gerektirdi. Pescennius Nijer'i bozguna uğratıp doğu eyaletlerini sakinleştiren ve Lugdunum Muharebesi'nde Clodius Albinus'a karşı kazandığı zaferin ardından Severus, batı eyaletlerindeki desteğini pekiştirdi ve ardından dikkatini tekrar Roma İmparatorluğu'nun sınırlarını doğuya doğru genişletmeye çevirmiştir. 197'de Septimius Severus Parthia'yı işgal etti ve Part başkenti Ctesiphon'u ele geçirdi. Ctesiphon'un yağmalanması özellikle yıkıcıydı. Severus, askerlerine şehri kendi isteğiyle yağmalama özgürlüğü verdi ve bunun ardından vahşi bir katliam yaşandı. Cassius Dio'ya göre 100.000 kadar kadın ve çocuk köle olarak satıldı ve şehirden muazzam miktarda hazine götürülmüştür.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi hem imparatorluk içindeki gaspçılarla hem de Roma'nın dış düşmanlarıyla başarılı bir şekilde başa çıkan Severus'un barış ve istikrar sağlayıcı rolünü temsil etmektedir. Aslında Septimius Severus'un saltanatının müreffeh ve büyük ölçüde istikrarlı bir dönem olduğu düşünülebilir; demir ve pas çağının gelmesinden önceki son altın dönem.

Sikke ön yüzde Septimius Severus imparator büstü. Soldan sağa SEVERVS AVG PART MAX - Severus Augustus Parthicus Maximus : Severus, İmparator [Augustus], Partların En Büyük Fatihi lejantı. Sikke arka yüzde Severus, örtülü parşömen ve dal tutuyor. Soldan sağa FVNDATOR PACIS - Fundator Pacis : Barışın Kurucusu lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FUNDATOR.jpg