Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Septimius Severus Roma İmparatorluğu'nun Sonsuzluğu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Septimius Severus, MS 198'de oğlu Caracalla'yı kendisiyle birlikte Augustus olarak atamıştı. Ufak oğlu Geta ise daha küçük Sezar ünvanını taşıyordu. Hanedanlığın ebedi niteliği, Caracalla'nın babasının ve Geta'nın da kardeşinin halefi olmasıyla önceden planlanmıştı. Caracalla ve Geta arasındaki güç eşitsizliği, kardeşleri bölen bir kıskançlık kaynağı haline gelmiştir. Septimius Severus on yılı aşkın bir anlaşmazlıktan sonra, nihayet Geta'nın eşit yetki taleplerini kabul ederek MS 209'da onu da Augustus olarak atadı. Bu durumu daha da kötüleştirdi çünkü Geta, Caracalla'nın gücünü nasıl kıskanıyorduysa, şimdi Caracalla da onu küçük kardeşiyle paylaşmaktan içerliyordu. İki kardeş birbirlerinden nefret etmeye başladı ve babaları Septimius Severus MS 211'de öldüğünde, gücü paylaşma konusunda tamamen acizdiler. Yıl bitmeden Caracalla, kardeşi Geta'yı öldürdü ve tek Augustus olarak hüküm sürmüştür.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_sep (2).jpg


Sikke ön yüzde imparator Septimius Severus büstü. Soldan sağa SEVERVS AVG PART MAX P M TR P VIII - Severus Pius Augustus, Pontifex Maximus, Tribunicia Potestate Nona: Severus, Dindar İmparator [Augustus], Başrahip, Tribün Yetkisinin Dokuzuncu Kez Sahibi lejantı. Sikke arka yüzde birbirine bakan kardeşler Caracalla [Solda] ve Geta. Soldan sağa AETERNIT IMPERI - Aeternitas Imperii: Roma İmparatorluğu'nun Sonsuzluğu lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_sep (1).jpg