The title of the page

Sınır Kapısında Yakalanan Antik Sikkeler Türkiye'ye İade Edildi

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Sırbistan-Hırvatistan arasındaki Bajakovo-Batrovci sınır kapısında bir Türk vatandaşından ele geçirilen Anadolu menşeli 2 bin 955 madeni para, mühür ve pul yaklaşık iki buçuk yıl sonra Türkiye'ye iade edildi.

IMG_20230324_214701.jpg


30 ilde ve 3 yabancı ülkede yürütülen Adana merkezli Anadolu Harekatı operasyonla 20 bine yakın kültür varlığının yurt dışına kaçırılmasının önüne geçildiğini belirtildi. Tarihi eser kaçakçılığı yapmak için sınırı geçmeye çalışan zanlının ifadesi ile Türkiye Cumhuriyet tarihinin ilk tarihi eser kaçakçılığı operasyonu başlatıldı.

Anadolu Harekatı kapsamında 30 farklı ilde çeşitli noktalara eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan'daki 20 bine yakın kültür varlığının yurtdışına kaçırılması engellendi. Eserler, Adana Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.