Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Tiran Hiketas II [Ἱκέτας]

ANTİKSİKKELERNUMİZMATİK.jpg


Syracuse, Sicilya adasının en zengin ve en önemli şehriydi ve bir süre için tüm Akdeniz bölgesindeki en etkili Yunan şehirlerinden birisidir.
Agatokles'in [MÖ 317-289] öldürülmesini izleyen kargaşa dönemi, MÖ 287'de kendisini tiran ilan eden Hiketas'ın yükselişiyle sona ermiştir.

Hiketas II, Agrigentum şehrinin Phintias'ına karşı muzaffer bir savaş yürütmüştür. Ancak Sicilya'daki Kartaca kuvvetlerine karşı daha az başarılı bir sefer düzenledi. Bir isyanla devrilmeden önce 9 yıl hüküm sürmüştür.

Sicilya, Syracuse antik kentinde Hiketas II döneminde darb edilmiş antik sikke.
Sikke ön yüzde Persephone.
Solda ΣYPAKOΣIΩN | SYRAKOSION lejantı.
Arka tip Nike biga sağa sürüyor. Altta EΠI IKETA | EPI IKETA lejantı.

Hicetas'ın adını taşıyan Syracuse'da darb edilmiş altın sikkeler vardır. Sikke üzerindeki ΕΠΙ ΙΚΕΤΑ | EPI IKETA yazıttan Hicetas'ın hiçbir zaman kral unvanını almadığı açıktır.