The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Tiran Hiketas II [Ἱκέτας]

ANTİKSİKKELERNUMİZMATİK.jpg


Syracuse, Sicilya adasının en zengin ve en önemli şehriydi ve bir süre için tüm Akdeniz bölgesindeki en etkili Yunan şehirlerinden birisidir.
Agatokles'in [MÖ 317-289] öldürülmesini izleyen kargaşa dönemi, MÖ 287'de kendisini tiran ilan eden Hiketas'ın yükselişiyle sona ermiştir.

Hiketas II, Agrigentum şehrinin Phintias'ına karşı muzaffer bir savaş yürütmüştür. Ancak Sicilya'daki Kartaca kuvvetlerine karşı daha az başarılı bir sefer düzenledi. Bir isyanla devrilmeden önce 9 yıl hüküm sürmüştür.

Sicilya, Syracuse antik kentinde Hiketas II döneminde darb edilmiş antik sikke.
Sikke ön yüzde Persephone.
Solda ΣYPAKOΣIΩN | SYRAKOSION lejantı.
Arka tip Nike biga sağa sürüyor. Altta EΠI IKETA | EPI IKETA lejantı.

Hicetas'ın adını taşıyan Syracuse'da darb edilmiş altın sikkeler vardır. Sikke üzerindeki ΕΠΙ ΙΚΕΤΑ | EPI IKETA yazıttan Hicetas'ın hiçbir zaman kral unvanını almadığı açıktır.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.