The title of the page

Skyros Adası Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
Skyros [Σκῦρος] AdasıTeselya bölgesine bağlı Skyros [Σκῦρος] adası, günümüz, İskiri, Eskerüs veya İşkebroz, Ege Denizi'nde Şeytan Adaları grubunda bulunan Yunan adasıdır. Adını bu adadan çıkarılan gözenekli taşlardan alan Skyros [Σκῦρος], Yunan Mitolojisine göre Aşil, Truva Savaşı'na katılırsa trajik bir sonla karşılaşacağını bildiği için annesi Thetis tarafından bu adaya gizlenmiştir.

Skyros Adası, pek çok hükümdar ve uygarlık görmüştür. Şehirlerinin bir parçası olarak devasa duvarlar inşa eden Pelasglar, önce Skyros'ta yaşamışlardır. Duvarları, sonraki yerleşimcilerin temelini oluşturmuştur. MÖ 475 civarında Kimon, Skyros'u ele geçirmiş ve adanın topraklarını Atinalı aristokratlar arasında dağıtmıştır.

Skyros [Σκῦρος] , yaklaşık 400 yıl boyunca Atina tarafından kontrol edilmiştir. Atina yönetimi altındayken, Skyros da kısa aralıklarla MÖ 340 civarında Makedon işgali altında kalmıştır. Ada MÖ 192'de Roma kontrolüne geçmiştir. Ada Roma işgalinden sonra Bizans İmparatorluğu'nun eline geçmiş ve bir Piskoposluk haline gelmiştir.

Antik sikkelerinde ön yüzlerde incir yaprağının her iki yanında sırt sırta iki keçi, arka yüzlerde yıldız şeklindeki çiçek deseni görülmektedir. Bölgeye ait çok fazla bulunmuş antik sikke yoktur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Skyros [Σκῦρος] adasında darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.