The title of the page

Smyrna Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Smirni [Σμύρνη] Smyrna Antik KentiAntik dönem ismi Smirni [Σμύρνη - Smyrni] Latince Smyrna olan antik kent günümüz İzmir şehridir. Yüzyıllar boyunca Meles Irmağı Sipylos [Yamanlar] Dağı'ndan gelen sellerin getirdiği mil ile bugünkü Bornova ovası oluşmuş ve yarım adacık bir tepe haline dönüşmüştür. Günümüz Bayraklı-Tepekule bölgesi Smirni [Σμύρνη] Smyrna antik kentinin kurulduğu ilk bölgedir.

Smirni [Σμύρνη] Smyrna antik kenti Antik dönemde batısı ve güneyi denizle çevrili küçük bir yarımadacıktır. Smirni [Σμύρνη] Smyrna antik kenti İzmir sınırları içinde Anafartalar ve Bayraklı[eski] olmak üzere iki farklı konumda yer almaktadır. Başlangıçta bir Aiolis kenti iken, sonradan 13. üye olarak İyonya kentleri arasına katılmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Smirni [Σμύρνη] Smyrna antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.