The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Stiela Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,578
Beğeni
10,495
Stiela [Στίελα] Antik KentiStiela [Στίελα], Sicilya'da konumu net olarak bilinmeyen müstahkem bir antik kenttir.

Stiela [Στίελα] antik kenti Catane ve Leontini antik kentlerine ait antik sikkeleri ile olan ilişkisinden dolayı bu antik kentlere yakın bir konumda, Catania [Katanya] ovasında Portiere Stella yakınında olduğu düşünülmektedir.

Nümizmatik kaynaklarda antik kent genellikle Stiela [Στίελα] olarak anılsa da, tüm şehir etnik unsurunu içeren gümüş litrai temelinde antik kentin isminin Stielane olması gerektiğine işaret edilmiştir.

Katane antik sikkeleriyle tipolojik ilişkiye dayanarak, Stielane antik kentinin muhtemelen Katanalılar tarafından MÖ 476'da Syracuse'lu I. Hieron tarafından sınır dışı edildikten kısa bir süre sonra kurulduğu düşünülmektedir.

Antik kent sikkeleri her iki tür de yerel nehir tanrısına atıfta bulunur. Ön yüzde genç bir erkek tanrı olarak insan biçiminde görünürken, arka yüzde Yunan mitolojisindeki tüm nehirlerin taurin babası Achelous'un yerel bir avatarı olan insan yüzlü bir boğa olarak tasvirleri mevcuttur. Antik kentin çok az sayıda bilinen sikkeleri mevcuttur ve nadirdir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Stiela [Στίελα] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.