Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Su Altı Arkeolojik Çalışmalarda Sikkeler Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
antik sikkeler numizmatik.jpg


Umman kıyısında, 16. yüzyılda Hindistan’a yaptığı ikinci yolculukta Portekizli kaşif Vasco da Gama tarafından yönetilen filoya ait bir batık keşfedildi. Enkazın ortasındaki batıkta oldukça ilginç eserler bulundu. Umman sularında bulunan batığın muhtemelen Esmeralda adlı gemi olduğu tahmin ediliyor. Batığın, şimdiye kadar Avrupa’nın keşif dönemine ait bulunmuş en eski batık olduğu düşünülüyor.

Batık ilk olarak 1998 yılında, kaşif Vasco da Gama’nın Hindistan’a direkt deniz rotasını keşfinin 500. yıldönümünde, Portekiz arşivlerinde yapılan kapsamlı bir arama sonrasında bulunmuştu.

Çalışmalarda bulunan 1495-1501 yılları arasında Lisbon’da basılan sikkeler.

antiksikkeler numizmatik.jpg
antiksikkelernumizmatik.jpg


Deniz tabanında gemi gövdesine ait hiçbir kereste ya da gemiye ait büyük parça bulunmadı, fakat arkeologlar gemi batığının tespit edilmesine yardımcı olan 2,800 eser bulundu. Başka bir gemiyle birlikte Esmeralda gemisi, Da Gama’nın 1503’te Hindistan’dan Lizbon’a dönerken geride bıraktığı 5 gemilik filonun baş gemisiydi.