The title of the page

Tenedos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,946
Beğeni
9,798
Tenedos [ Τένεδος ] Antik KentiAntik dönem ismi Tenedos [ Τένεδος ] olan antik kent Türkiye'nin üçüncü büyük, Ege Denizi’nde Gökçeada‘dan sonra ikinci en büyük adası ve Çanakkale iline bağlı olan Bozcaada ilçesidir. Tenedos [ Τένεδος ] ismi mitolojiye göre adanın karşı kıyısında bulunan Kolonai [ Beşiktepe ] antik kentinin kralı Kyknosun oğlu Tenesden almaktadır.Antik çağda Leukophrys olarak bilinmektedir. Antik kent stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiştir. MS 6. yüzyılda İmparator Justinian, İskenderiye'den getirilen mısırları depolamak için adada bir tahıl ambarı inşa ettirmiştir.Adanın simgesi çift başlı balta tasviridir. Antik kentte darb edilmiş antik sikkeler ön yüzlerde Zeus ve Hera tasvirleri arka tip çift başlı balta tasvirleri ve TENEΔIΩN/TENEDION lejantı görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Tenedos [ Τένεδος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.