Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Tenedos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,526
Beğeni
12,295
Tenedos [ Τένεδος ] Antik Kenti

Tenedos [ Τένεδος ] antik kenti Türkiye'nin üçüncü büyük, Ege Denizi’nde Gökçeada‘dan sonra ikinci en büyük adası ve Çanakkale iline bağlı olan günümüz Bozcaada ilçesidir. Tenedos [ Τένεδος ] ismi mitolojiye göre adanın karşı kıyısında bulunan Kolonai [ Beşiktepe ] antik kentinin kralı Kyknosun oğlu Tenesden almaktadır.

Bozcaada, Propontis'e ve Karadeniz'e giden veya buradan giden her geminin geçmesini sağlayan Hellespont'un girişindeki konumu nedeniyle antik çağ boyunca stratejik öneme sahip bir adadır. Hem Homeros'un İlyada'sında hem de Virgil'in Aeneid'inde, Yunan donanmasının Truva kuşatmasının sonlarına doğru Truva atlarını şehrin duvarları içindeki kader Truva atını almaları için kandırmak amacıyla gizlendiği yer olarak bahsedilir.

Beşinci yüzyılda Atina, adayı hayati nakliye yollarını korumak için bir kale olarak kullandı, ancak üçüncü yüzyıldan itibaren birbirini izleyen Helenistik hanedanların etkisi altına girdi: önce Seleukoslar, ardından Attalidler ve sonunda Mithridates VI Eupator tarafından kontrol edilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tenedos.jpg


Troas açıklarındaki Yunan Adaları Tenedos [ Τένεδος ] Bozcaada antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke.

Sikke ön yüzde Zeus ve Hera'nın Janiform kafaları.

Sikke arka yüzde defne çelengi içerisinde Labrys [Çift Balta] tasviri.

Üstte antik kentin ismi TENEΔIΩN - TENEDION lejantı.

Baltanın sağında ve solunda üzüm salkımı.

Antik çağlarda janiform, erkek/dişi başı ve ters taraftaki çifte balta kombinasyonu, zina cezasıyla ilgili hikayelere yol açmıştır ve 5. yüzyılın sonunda Bozcaada sikkelerindeki ön yüzdeki baş [Janiform] Zeus ve Hera'dan birine dönüştürülmüştür.

Bozcaada'nın ilk sikkeleri buradakine benzer [Zeus/Hera] janiform başları taşımaktadır, ancak bunlarda erkek başı çıplaktır ve defne çelengi yoktur. Bu kafalar iki karakteri canlandırmaktadır. Tenes ve genç üvey annesi ve sevgilisi Philonome.

Arka tiplerde bulunan Labrys [Çift Balta], Tened kahramanının oğluyla barışmak için adaya inmeye çalıştığında babasının gemisinin demirleme halatlarını kesmek için bir balta kullandığı Tenedya temel mitine bir göndermedir.​