The title of the page

Teos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
Teos [ Τέως ] Antik Kenti

Antik dönem ismi Teos [ Τέως ] olan antik kent günümüz İzmir / Seferihisar ilçesine bağlı olan Sığacık köyü bölgesinde bulunan İyon kentidir. Teos [ Τέως ] antik kenti Kuzey İyon’un başkenti konumundaydı. Antik kentin kurucusu Dionysos’un oğlu Athames olarak bilinmektedir. Teos [ Τέως ] antik kenti bir dönem İyon şehrinden huzursuzluk yarattıkları ileri sürülerek kovulan sanatçılara kapılarını açmış ve tarihte ilk kez Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu bir antik kent olmuştur.


Antik kentte darp edilen sikkelerin ön yüzlerinde Griffon tasvirleri arka yüzlerde Kantharos [ κάνθαρος ] [ Antik çağ'da fincan türü] tasvirleri ve yine sikke arka yüzler quadratum incusum [ dörtgen oyuklar ] ve Lir tasvirleri yoğun olarak kullanılmıştır. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Teos [ Τέως ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.