The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Tetradrahmi

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514

Athena Sikkeleri - Tetradrahmi
MÖ 479 civarında Atinalılar Pers ordusunu yendikten sonra Atina'nın yeniden inşası sırasında gümüş Tetradrahmi sikke darb etmeye başlamışlardır. Sikkelerin ön yüzünde, bilgelik ve savaşla ilişkilendirilen Atina şehrinin koruyucusu tanrıça Athena tasvir edilmiştir. Sikkelerin arka yüzünde, AΘΗNAΙΩΝ'nin [Atinalılar anlamına gelir] kısaltması olan AΘE yazısıyla Athena baykuşu tasvir edilmiştir. Günlük kullanımda Atina drahmilerine glaukes [γλαυκες] yani baykuşlar denmekteydi. Baykuş karanlıkta görme yeteneği nedeniyle geleneksel olarak bilgelikle ilişkilendirilmiştir. Tanrıça Athena'nın sembolleri Zeytin,Baykuş,Yılan,Miğfer,Mızrak. Başında miğferle betimlenen genç kadın olarak antik sikkeler üzerinde tasvir edilmiştir. Tetradrahmi [τετράδραχμον] sikkeler üç farklı tip olarak darp edilmiştir.
Arkaik Tetradrahmi - Klasik Tip Tetradrahmi - Yeni Stil Tetradrahmi.
Athena'nın aşk ilişkisi yoktur ve ebedi bekaret sembolüdür. Bu yüzden Athena Parthenos yani Bakire Athena olarak da anılır. Atina'daki ünlü Parthenon Tapınağı da ismini buradan almıştır. Atina akropolis’inin en yüksek noktasında tanrıça Athena için yapılmış Parthenon olarak adlandırılan tapınağın diğer adıdır. Parthenon, M.Ö. 5 yüzyılda tapınağın içindeki ünlü Athena Parthenos heykelini barındıran odaya verilen isimdir ve Parthenos'un evi anlamına gelir. Tapınak Phidias tarafından tanrıçanın yeni altın ve fildişi kült heykelini barındırmak ve dünyaya Atina’nın Pers Savaşları’nda güçbirliği yapan Yunan kentlerinin lideri olarak başarısını ilan etmek için inşa edilmiştir. Phidias Antik Yunanistan´da dünyaca ünlü bir heykeltıraştır. Athena kültüne adanmış olan bu heykel, binlerce yıl boyunca Atina kentinin sembolü olarak kalmıştır. Heykel geç Antik Dönem’de Atina'dan çıkarılarak Konstantinopolis’e götürülmüş ve sonra heykel ortadan kaybolmuştur bugüne kadar nerede olduğu hiç öğrenilememiştir.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gümüş Tetradrahmi sikkelerdir. Antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
189
Beğeni
486
Böylesine önemli tarihsel bir kişiliğin antik sikkelerini görmek incelemek ve hakkında bilgi edinmiş olmak büyük bir ayrıcalık,antik sikkelerin numizmatik özellikleri harika emekleriniz için teşekkürler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.