Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Tetradrahmi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Athena Sikkeleri - Tetradrahmi

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ATHENA.jpg


MÖ 479 civarında Atinalılar Pers ordusunu yendikten sonra Atina'nın yeniden inşası sırasında gümüş Tetradrahmi sikke darb etmeye başlamışlardır. Sikkelerin ön yüzünde, bilgelik ve savaşla ilişkilendirilen Atina şehrinin koruyucusu tanrıça Athena tasvir edilmiştir. Sikkelerin arka yüzünde, AΘΗNAΙΩΝ'nin [Atinalılar anlamına gelir] kısaltması olan AΘE lejantı ile birlikte baykuş tasvirleri görülmektedir. Günlük kullanımda Atina drahmilerine glaukes [γλαυκες] yani baykuşlar denmekteydi. Baykuş karanlıkta görme yeteneği nedeniyle geleneksel olarak bilgelikle ilişkilendirilmiştir.

Tanrıça Athena'nın sembolleri Zeytin,Baykuş,Yılan,Miğfer,Mızrak. Başında miğferle betimlenen genç kadın olarak antik sikkeler üzerinde tasvir edilmiştir. Tetradrahmi [τετράδραχμον] sikkeler üç farklı tip olarak darp edilmiştir.
Arkaik Tetradrahmi - Klasik Tip Tetradrahmi - Yeni Stil Tetradrahmi.


Athena'nın aşk ilişkisi yoktur ve ebedi bekaret sembolüdür. Bu yüzden Athena Parthenos yani Bakire Athena olarak da anılır. Atina'daki ünlü Parthenon Tapınağı da ismini buradan almıştır. Atina akropolis’inin en yüksek noktasında tanrıça Athena için yapılmış Parthenon olarak adlandırılan tapınağın diğer adıdır. Parthenon, M.Ö. 5 yüzyılda tapınağın içindeki ünlü Athena Parthenos heykelini barındıran odaya verilen isimdir ve Parthenos'un evi anlamına gelir. Tapınak Phidias tarafından tanrıçanın yeni altın ve fildişi kült heykelini barındırmak ve dünyaya Atina’nın Pers Savaşları’nda güçbirliği yapan Yunan kentlerinin lideri olarak başarısını ilan etmek için inşa edilmiştir. Phidias Antik Yunanistan´da dünyaca ünlü bir heykeltıraştır. Athena kültüne adanmış olan bu heykel, binlerce yıl boyunca Atina kentinin sembolü olarak kalmıştır. Heykel geç Antik Dönem’de Atina'dan çıkarılarak Konstantinopolis’e götürülmüş ve sonra heykel ortadan kaybolmuştur bugüne kadar nerede olduğu hiç öğrenilememiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_XCV901.jpgAşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gümüş Tetradrahmi sikkelerdir. Antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_tetradrahmi (20).jpg