The title of the page

Thassos Adası Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,933
Beğeni
9,797
Thasos/Thassos [Θάσος] AdasıAntik dönem ismi Thasos/Thassos [Θάσος] olan ada Doğu Makedonya kıyılarına yakın bir yerde, günümüz Kavala yakınlarındaki Keramoti köyü’nün tam karşısında bulunan, Tanrı Dionysos'un oğlu Staphylus'un [Στάφυλος] yaşamış olduğu Yunan adasıdır. Türkçe Taşoz adası. Thasos [Θάσος] aynı zamanda adanın başkenti en büyük kentidir.

Adanın bilinen ilk yerleşimcileri Trakya kabileleridir. MÖ 7. yy civarında ada, Thassos'un özellikle altın ve mermer olmak üzere mineraller açısından zengin ve ormanlarla kaplı olduğunu keşfeden Paroslu Yunanlılar tarafından kolonize edilmiştir. MÖ 477'de ada, Atina tarafından kontrol edilen Delian Birliği'nin bir parçası olmuştur.
MÖ 404'te Spartalılar adayı işgal etmişlerdir daha sonra MÖ 393'te Atinalılar adayı tekrar ele geçirmişlerdir, ve demokrasi getirerek Thassos'a bağımsızlık verilmiştir. MÖ 340 civarında, Makedonya Kralı II. Philip, adanın kontrolünü ele geçirerek adannın madenlerini ele geçirmiş ve Taşöz, Makedon İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur. MÖ 197'de Romalılar adayı ele geçirerek eski şehri ve antik tiyatroyu yeniden inşa etmiştir.

Efsaneye göre Thassos, yarı kuş, yarı balık kuyruklu yarı güzel bakireler olan şeytani kadınlar olan Sirenlerin [Σειρήν] adasıydı. Sirenlerin öyle güzel bir sese sahip oldukları söylenir ki, şarkı söylerken duyan her erkek büyüsüne kapılmaktadır. Aynı zamanda oradan geçen denizciler sirenlerin söylediği şarkılardan büyülenip gemilerini kayalıklara doğru sürerek Sirenlere yem olmaktadır.Thasos [Θάσος], Dionysos [Διώνυσος] ile ilgili orgiyastik sahneleri ve efsanevi varlıkları Antik Sikkeler üzerinde kullanmıştır. Adanın en ilginç Antik Sikkeleri arasında, Dionysos'un Tanrı Silvanusu taşırken darp ettiği sikkedir. Silvanus Ormanın koruyucusu sığır sürülerini koruyan, kurtları uzaklaştıran ve hayvanların doğurganlıklarını destekleyen Tanrı olarak bilinmektedir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Thasos [Θάσος] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.