The title of the page

Tmolos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718
Tmolos [Τμῶλος] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Tmolos [Τμῶλος] olan antik kent günümüz İzmir ilinin Ödemiş ilçesine bağlı olan Çamyayla/Lübbey köyü bölgesinde Tmolos Dağı'nda bulunan antik bir Lidya kentidir.

Antik kentin ismi imparator Marcus Aurelius'un onuruna Aureliopolis olarak değişmiştir [Tmolos-Aureliopolis]. Synekdemos [Συνέκδημος] üzerinde antik kentin ismi Auliou Kome olarak görülmektedir. Synekdemos [Συνέκδημος] Bizans İmparatorluğu'nun idari bölümlerinin bir tablosunu ve şehirlerinin listesini içeren coğrafi metindir. Tmolos ismi aynı zamanda Lidya'nın bir dağ tanrısının ismi ve Lydia/Lidya dağı olan Tmolos [Günümüz Bozdağ] dağının ismidir. Antik kentte darb edilen antik sikkelerin arka yüzlerinde dağ tanrısı Tmolos [Τμῶλος] ayakta görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Tmolos [Τμῶλος] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (1).jpg
 
Son düzenleme:

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.