Antik Sikkeler Nümzimatik

Tmolos Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,358
Beğeni
12,101
Tmolos [Τμῶλος] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Tmolos [Τμῶλος] olan antik kent günümüz İzmir ilinin Ödemiş ilçesine bağlı olan Çamyayla/Lübbey köyü bölgesinde Tmolos Dağı'nda bulunan antik bir Lidya kentidir.

Antik kentin ismi imparator Marcus Aurelius'un onuruna Aureliopolis olarak değişmiştir [Tmolos-Aureliopolis]. Synekdemos [Συνέκδημος] üzerinde antik kentin ismi Auliou Kome olarak görülmektedir. Synekdemos [Συνέκδημος] Bizans İmparatorluğu'nun idari bölümlerinin bir tablosunu ve şehirlerinin listesini içeren coğrafi metindir. Tmolos ismi aynı zamanda Lidya'nın bir dağ tanrısının ismi ve Lydia/Lidya dağı olan Tmolos [Günümüz Bozdağ] dağının ismidir. Antik kentte darb edilen antik sikkelerin arka yüzlerinde dağ tanrısı Tmolos [Τμῶλος] ayakta görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Tmolos [Τμῶλος] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (1).jpg
 
Son düzenleme: