Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Tmolos Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
Tmolos - Aureliopolis Antik Kenti

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_TM.jpg


Antik dönem ismi Tmolos olan antik kent günümüz İzmir ilinin Ödemiş ilçesine bağlı olan Çamyayla/Lübbey köyü bölgesinde Tmolos Dağı'nda bulunan antik bir Lidya kentidir.

Antik kentin ismi imparator Marcus Aurelius'un onuruna Aureliopolis olarak değişmiştir [Tmolos-Aureliopolis]. Synekdemos üzerinde antik kentin ismi Auliou Kome olarak görülmektedir. Synekdemos Bizans İmparatorluğu'nun idari bölümlerinin bir tablosunu ve şehirlerinin listesini içeren coğrafi metindir. Tmolos ismi aynı zamanda Lidya'nın bir dağ tanrısının ismi ve Lydia/Lidya dağı olan Tmolos [Günümüz Bozdağ] dağının ismidir. Antik kentte darb edilen antik sikkelerin arka yüzlerinde dağ tanrısı Tmolos ayakta görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Tmolosantik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_B73C (1).jpg