Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Trajan'ın İlahi Babası

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Paylaşmış olduğumuz antik sikke, İmparator Trajan'ın babası Marcus Ulpius Traianus'u onurlandırmaktadır. Trajan'ın babası Ulpius Traianus, 67-70'teki Yahudi Savaşı'nda Legio X Fretensis'in [Roma Lejyonu] elçisi, 72'de konsül suffectus, Kapadokya ve Galatya valisi olarak görev yaparak Flavianlar'ın yönetimi altında çok etkileyici bir kariyer yapmıştır. MS 73/4 yılında Vespasian tarafından patrikliğe yükseltildi ve ardından Suriye valisi [yaklaşık 73/4-75/6], Asya prokonsülü ve Hispania Baetica valisi olarak görev yapmıştır. Marcus Ulpius Traianus, oğlunun imparator olduğunu görecek kadar uzun yaşadı ve MS 100 civarında huzur içinde ölmüştür. İmparator Trajan'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DVV (1).jpg


Sikke ön yüzde imparator Trajan büstü. Soldan sağa IMP TRAIANVS AVG GER DAC PM TR P COS VI PP - İmparator Traianus Augustus, Germanicus, Dacicus, Pontifex Maximus, Tribunicia Potestate, Consul Sextum, Pater Patriae: Başkomutan [İmparator] Trajan, İmparator [Augustus], Almanların Fatihi, Daçyalıların Fatihi, Başrahip, Tribün Gücünün Sahibi, Altıncı Kez Konsül, Ulusun Babası lejantı. Sikke arka yüzde imparator Trajan'ın babası. Soldan sağa DIVVS PATER TRAIAN - Divus Pater Traianus: Trajan'ın İlahi Babası Lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DVV (2).jpg