Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Trakya Apollonia Pontika Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Apollo Latros - Pontus'un Yunan Tanrısı

Latros - ΛΑΤΡΟΣ [LATROU] sıfatının kendisi kelimenin tam anlamıyla Doktor veya Şifacı anlamına gelir. Bir şifacı olarak tanrının ilk kanıtı, Glaukos'un ok yarasını iyileştirdiği Homeros'un İlyada'sında görülmektedir.

Apollo Latros kültü ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgesi ile sınırlıydı ve bu bölgedeki Pantikapaion, Istros ve Olbia gibi diğer büyük İyon Kolonilerinde de yaygındı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_apollo.jpg


5. ve 4. yüzyıllarda Apollon'un oğlu Asklepios kültünün yükselişi Apollon'un bu işlevini gölgede bıraktığından, tıpla ilgili uzmanlaşmış bir tanrıyı temsil eden Asklepios'a atıfta bulunarak Latros - ΛΑΤΡΟΣ sıfatı giderek daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bir asanın etrafına sarılmış bir yılan tasviri, günümüzde hala yaygın olarak tıbbi bir sembol olarak kullanılmaktadır.

Apollonia Pontika antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri ve antik kent hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Apollonia Pontica.jpg