Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Trier Hazinesi Sergisindeki Altın Sikkeler

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Trier Almanya'nın en eski şehridir. Roma İmparatoru Augustus tarafından MÖ 15 yılında kurulmuştur. Ekim 2019'da hırsızlar, Trier'deki Rheinisches Landesmuseum'dan yaklaşık 19 kilogramlık hazineyi çalmaya çalıştı. Ama başaramadılar, alarm zamanında çaldı. Bu arada müzenin güvenliği için bir milyon avroyu aşkın yatırım yapıldı.

antiksikkelernümizmatik34.png
antiksikkelernümizmatik88.jpg


Trier Altın İstifi, şimdiye kadar keşfedilen en büyük Roma altın istifiydi. 18,5 kilo ağırlığında 2 bin 500 altından oluşan buluntu, saklanmasından yaklaşık 1 bin 800 yıl sonra, 1993 yılında yapılan kazı çalışmalarında bulundu.

antiksikkeler nümizmatik44.png
antiksikkelernumizmatik66.png
antiksikkelernümizmatik99.png


Altın sikkeler toplam 27 imparator, imparatoriçe ve imparatorluk ailesinin üyelerine sahiptir ve bazıları hala bugüne kadar benzersiz kabul edilmektedir. İstif, yaklaşık 130 Romalı askerin yıllık maaşına eşitti.