The title of the page

Troya Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Troya [Τροία] Antik Kenti [ İlion [ Ίλιον ] olarak bilinmektedir. ]Antik dönem ismi Troya [Τροία] olan antik kent Kaz Dağı [İda] eteklerinde, Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da bilinen günümüz Çanakkale merkez ilçesine bağlı Tevfikiye köyünün batısında Hisarlık Tepe bölgesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Troya [Τροία] antik kenti Troya Savaşı’nın da nedeni olan dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir.Güzellik yarışmasına katılan güzeller, Zeus'un eşi ve ablası olan tanrıça Hera [Ήρα] Afrodit [Ἀφροδίτη] ve Athena'dır.[Αθηνά] Seçici görevini üstlenen Paris, kendisine Sparta kralının karısı Helena’yı vadeden Afrodit'i [Ἀφροδίτη] seçer. Paris’in Helena’yı kaçırması da Troya savaşını başlatır. Antik kent tarihi boyunca defalarca kurulup yıkılmıştır. Bölgede yedi kez farklı dönemlerde kent kurulduğu ve farklı dönemlere ait 33 katman olduğu tespit edilmiştir.1870 yıllarında Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından Tevfikiye köyü civarında keşfedilen antik kentte çıkan eserlerin çoğu yurt dışına kaçırılmıştır. Eserler günümüzde Türkiye, Almanya ve Rusya'da çeşitli müzelerde sergilenmektedir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Troya [Τροία] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Medeniyetlere yon vermiş şairlere yazarlara ilham kaynağı olmuş kıymetli antik kent ve antik sikkeleri hakkındaki sunum ve beyanlariniz için teşekkürler
@Ares
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.