Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Tylisos Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Tylisos [ΤΥΛΙΣΟΣ] Antik Kenti Sikkeleri | TYΛIΣON


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos.jpg


Tylisos [ΤΥΛΙΣΟΣ] antik kenti günümüz Kandiye şehrinin batısında, Psiloritis'in [İda Dağı] doğu yamaçlarına yakın stratejik bir konumda Malevizi belediyesine bağlı olan günümüz Tylissos köyü bölgesinde yer almaktadır. Girit'te ve genel olarak Yunanistan'da antik adlarını yüzyıllar boyunca değiştirmeden koruyan, aynı zamanda da yerleşime devam eden çok az şehir ve yer adı vardır. Yunanistan'ın geri kalanında Atina, Thebes, Sparta, Eleusis, Argos, Nemea, Olympia ve Delphi adlarını korumaktadır. Girit'te ise Knossos, Archanes, Sitia, Ierapetra, Kissamos ve Tylissos eski isimlerini korumaktadır.

Tylisos [ΤΥΛΙΣΟΣ] antik kentinden günümüze kalan tek şey, bir sunak ve temenos duvarından oluşan bir kutsal alanın az sayıdaki kalıntılarıdır. Yunanistan ana karasındaki Tylisos ve Argos'ta bulunan yazıtlar, MÖ 5. yüzyılın ortalarında bu şehirlerin Girit'teki Knossos ve belki de diğer şehirlerle birlikte savaş ve barış sorunlarına karar vermek için federal bir meclisle ittifak kurduğunu göstermektedir. Knossos, Tylisos ve Argos arasında günümüze ulaşan anlaşmalar, Argos'un iki Girit şehri arasındaki anlaşmalarda arabulucu ve garantör rolü oynadığını göstermektedir. Girit'in bu kısmına Argoslu kolonistler yerleşmişti ve Tylissos'un Argos'un himayesi altında olduğu anlaşılmaktadır.

Antik kentin sikkeleri nadirdir. Darb edilen antik sikkelerin ön yüzlerinde tanrıça Hera tasvirleri, arka yüzlerinde ise Apollon yay ve keçi kafası tutmaktadır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Tylisos (6).jpg