The title of the page

Vizigot Krallığı Roderic Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,337
Beğeni
11,428
Vizigot Kralı Roderic

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


710 ile 711 yılları arasında Hispania'da Vizigot kralı.

Kral Witiza, 710'da öldüğünde geriye Witiza'nın dul eşi ve ailesinin verasetini sağlamaya çalıştığı iki küçük oğlu kaldı. Ancak Vizigotik soylulardan bir grup Roderick'i seçerek Witizanları Toledo'dan sürmüştür.

Bu sırada Witiza'nın ailesi Müslümanlarla temas kurmuş, Kuzey Afrika'dan Müslümanlar, Roderick'in güneye doğru ilerlemesine neden olan bir baskın timi göndermiştir.

Tangier'in [Günümüz Fas-Tanca şehri] Müslüman valisi Tarık bin Ziyad, 23 Temmuz 711'de Guadalete nehri yakınlarında yapılan savaşta Roderick'i yenmiş ve kral roderick bu savaşta ölmüştür.

Tarık bin Ziyad, Endülüs'te İslam hakimiyetini sağlamış Berberi asıllı Emevîli komutandı. Cebelitarık Boğazı'nın adı kendisinden gelmiştir. Arapça cebel dağ demektir ve Cebel-i Tarık ise Tarık'ın dağı manasına gelmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Vizigot Kralı Roderic'e ait antik sikke görselleridir. Bilinen çok az sayıda sikkesi mevcuttur. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D678A (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D678A (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D678A (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D678A (4).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.