The title of the page

Adramytteion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Adramytteion [Ἀδραμύττειον] Antik KentiAntik dönem ismi Adramytteion [Ἀδραμύττειον] olan antik kent günümüz Balıkesir/Burhaniye ilçesine bağlı olan Ören [ Eski Edremit ] beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik kent karataş sahili mevkiinden başlayarak 8 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. Kentin kurucusu Kral Alyattes’ın oğlu, Kral Kroisos’un kardeşi Adramys’tir.


Antik kentte darp edilmiş ilk dönem [MÖ 6.yüzyıl] antik sikkeler ön yüzlerde Zeus arka yüzlerinde ise Pegasus tasvirleri ile birlikte Α∆ΡΑ = ADRA olarak olarak antik kentin ismini görmekteyiz. Farklı dönem darp edilen antik sikkeler üzerinde tasvirler ve antik kent ismi farklılık göstermektedir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Adramytteion [Ἀδραμύττειον] antik kentinde darp edilmiş Antik Yunan dönemine ait sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.