Antik Sikkeler Nümzimatik

Aegina Adası Ve Kaplumbağalar

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Ege Açıklarındaki Yunan Adası Aegina [Αίγινα] | Egine

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Αίγινα.jpg


Aegina şehir devleti, Atina ve Korint ile birlikte MÖ 7. yüzyılda ilk gümüş Yunan sikkelerini basan ve paranın bilinen dünyada kullanımını yaygınlaştıran şehir devletlerinden biriydi.

Kaplumbağalar olarak bilinen Aegina antik sikkeleri antik dünyanın en önemli sikkelerinden birisidir.

Aegina Adası Yunan şehir devletleri arasında en üstün deniz gücüyken, Aegina antik sikkeler üzerinde deniz kaplumbağalarının resimlerini tasvir ediyordu. Antik sikkelerin ön yüzlerinde görülen deniz kaplumbağası, Aegina antik kentinin donanma gücünü ve dayanıklılığını temsil etmektedir.

Uzun bir rekabet döneminden sonra yaklaşık MÖ 456'da Atina Aegina'yı fethetti. Sonuç olarak Aegina, Atinalı Baykuş paralarını kullanmak zorunda kaldı. Aegina darphanesi ancak Atinalılar yenildikten sonra kaplumbağaları yeniden darb etmeye başladı. Bununla birlikte, yeni kaplumbağalar, Aegina'nın denizdeki duruşuna bir övgü niteliğindeki deniz kaplumbağasını değil, Aegina'nın denizdeki üstünlüğünün düşüşünü gösteren kara kaplumbağasını tasvir etmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Αίγινα_2.jpg


Aegina antik kentinin darb etmiş olduğu antik sikkelerin arka yüzündeki çarpık desen, günümüz Yunanistan'ında Alpha Bank'ın logosu olarak kullanılmaktadır.


2023 | Antik Sikkeler Nümizmatik