The title of the page

Aegospotami Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718
Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] Antik Kenti

Antik dönem ismi Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] olan antik kent, Gelibolu yarımadasında aantik Trakya'da, günümüz Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı olan Sütlüce köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Aigos Potamoi [Αἰγὸς Ποταμοί] aynı zamanda Çanakkale boğazına dökülen küçük bir nehrin eski Yunanca adıdır. Aigos [Keçi] potamoi [Nehir] keçi nehirleri/dereleri anlamına gelmektedir. Antik kentte darb edilen antik sikkeler arka yüzlerde keçi tasvirleri ile birlikte ΑΙΓΟΠΟ/AIGOPO lejantları görülmektedir. Antik kent Aegospotamos olarak da bilinmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (7).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.