Antik Sikkeler Nümzimatik

Aegospotami Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,044
Beğeni
12,117
[Αἰγὸς Ποταμοί] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aegospotami.jpg


Antik dönem ismi Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] olan antik kent, Gelibolu yarımadasında antik Trakya'da, günümüz Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı olan Sütlüce köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Aigos Potamoi [Αἰγὸς Ποταμοί] aynı zamanda Çanakkale boğazına dökülen küçük bir nehrin eski Yunanca adıdır. Aigos [Keçi] potamoi [Nehir] keçi nehirleri/dereleri anlamına gelmektedir. Antik kentte darb edilen antik sikkeler arka yüzlerde keçi tasvirleri ile birlikte ΑΙΓΟΠΟ/AIGOPO lejantları görülmektedir. Antik kent Aegospotamos olarak da bilinmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T3QZ (7).jpg