The title of the page

Aegospotami Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] Antik KentiAntik dönem ismi Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] olan antik kent, Gelibolu yarımadasında aantik Trakya'da, günümüz Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı olan Sütlüce köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Aigos Potamoi [Αἰγὸς Ποταμοί] aynı zamanda Çanakkale boğazına dökülen küçük bir nehrin eski Yunanca adıdır. Aigos [Keçi] potamoi [Nehir] keçi nehirleri/dereleri anlamına gelmektedir. Antik kentte darb edilen antik sikkeler arka yüzlerde keçi tasvirleri ile birlikte ΑΙΓΟΠΟ/AIGOPO lejantları görülmektedir. Antik kent Aegospotamos olarak da bilinmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Aegospotami [Αἰγὸς Ποταμοί] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.