The title of the page

Alinda Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Alinda [Ἄλινδα] Antik KentiAntik dönem Alinda [Ἄλινδα] olan antik kent günümüz Aydın/Karpuzlu ilçesi sınırları içerisinde bulunan antik Karya'da iç şehir ve piskoposluk merkezidir. MÖ 340'da kardeşi Pixodarus [Πιξώδαρος] tarafından sınır dışı edilen sürgündeki Karya Kraliçesi Ada [Ἄδα] antik kentte bulunan Alinda Kalesine kaçmıştır. MÖ 334'te Büyük İskender'i bu kalede karşılamıştır. MÖ 334'te Büyük İskender Karya'ya girdiğinde Kraliçe Ada [Ἄδα] Büyük İskender'i oğlu olarak kabul etmiş ve Alinda'yı ona teslim etmiştir. Büyük İskender oğul unvanını reddetmemiş ve karşılığında Ada'ya Halikarnas Kuşatması'nın resmi komutasını vermiştir. Halikarnassos [Αλικαρνασσός] Antik Kenti alındıktan sonra Büyük İskender Alinda'yı Kraliçe Ada'ya geri vererek onu tüm Karya'nın Kraliçesi yapmıştır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Alinda [Ἄλινδα] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.