The title of the page

Amorium Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,931
Beğeni
9,797
Amorium [Αμόριο] Antik KentiAntik dönem ismi Amorium [Αμόριο] olan antik kent günümüz Afyonkarahisar/Emirdağ ilçesine bağlı olan Hisar veya Hisarköy bölgesinde bulunmaktadır. Antik kentin ismi Arap/İslam kaynaklarında Ammuriye veya Amuriye şeklinde geçer.İslam tarihi bakımından antik kent büyük önem arz etmektedir. Sahabe Selman-ı Farisi'nin Amorium [Αμόριο] antik kentinde bulunan kilisede çalışması ve emrinde çalıştığı talebesi olduğu rahip tarafından İslam dininin hak din olduğunun söylenmesi üzerine Müslüman olmak için Medine'ye gitme vakasıdır. Din arayışına giren Selman ailesinin şiddetli muhalefetine rağmen Hristiyanlığı seçerek önce Dımaşk’a [Şam] kaçtı, ardından Musul, Nusaybin ve Ammuriye’ye [ Amorium antik kenti ] gitmiştir. Amorium antik kentinde kendisinden Hristiyanlık hakkında bilgi aldığı bir papaz, ölüm döşeğinde iken kendisine pek yakında Arap yarımadasında son Peygamberin geleceğini haber vermiştir. Bunun üzerine Bir Arap tüccarıyla anlaşan Selman, kendisini çölden geçirmesi karşılığında sahip olduğu tüm hayvanları Arap tüccara vererek kervanına katılmıştır. Ancak tüccar Selman’ı bir Yahudi’ye köle olarak satmıştır. Bu Yahudi onu Medine’de yaşayan bir başka Yahudi’ye satmıştır. Selman, Medine’yi görünce Ammuriyeli [Amorium] rahibin tarif ettiği şehre geldiğini anlamıştır. Daha sonraki günlerde Muhammed'in Medine’ye doğru yola çıktığını ve Kuba’ya geldiğini duyunca hemen oraya giderek rahipten öğrendiği peygamberlik alametlerinin kendisinde bulunduğunu görünce Müslüman olmuştur. Kuba İslam Peygamberi Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ederken konakladığı ve İslam tarihindeki ilk mescit olan Kuba Mescidini inşa ettirdiği Mekke'den Medine'ye giden yol üzerinde ve Medine'ye 6 mil uzaklıkta olan köy.

Muhammed Peygamber’in
yardımıyla Selman’ın azat edilmesi sağlanmıştır. Selman-ı Farisi asıl ününü Hendek Savaşı'nda Mekkeli putperestlerin Medine şehrini kuşatması öncesinde Muhammed'e, hendek kazılması yönünde belirttiği fikir sayesinde savaşın Müslümanlar lehine sonuçlanması ile kazanmıştır. Selman, aynı zamanda İslam Peygamberi Muhammed Peygamber’in saçlarını tıraş etmesi sebebiyle berberlerin piri sayılmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Amorium [Αμόριο] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
Şehrin gerçekten ilginç bir hikayesi varmış
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.