Antik Sikkeler Nümzimatik

Amphipolis Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Amphipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ] antik kentinin orijinal adı Dokuz yol anlamında gelen Ennea Hodoi [Εννέα οδοί] idi.

Amphipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ], Çevrelenmiş Şehir anlamına gelen adını, Strymon Nehri'nin neredeyse tamamen şehrin çevresinden aktığı gerçeğinden almıştır.

Amfipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ] stratejik olarak, dokuz yol burada birleştiği için Yunanlılar tarafından Ennea Hodoi [Dokuz Yol] olarak bilinen eski bir Trakya yerleşiminin yerinde bulunuyordu.

Atinalılar MÖ 466'da Ennea Hodoi'yi kolonileştirmeye çalıştılar, ancak yerel Edonean Trakyalılar tarafından şiddetle karşı çıkılmıştır. Sonunda, MÖ 437'de Atinalılar zafer kazandılar ve Ennea Hodoi'yi kendilerine aldılar ve Trakya yerleşimini Yunan şehri Amfipolis olarak yeniden kurmuşlardır.

Amphipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ] antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri ve antik kent hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (1).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (2).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (3).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (4).jpg