Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Amphipolis Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Amphipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ] antik kentinin orijinal adı dokuz yol anlamında gelen Ennea Hodoi [ΕΝΝΕΑ ΟΔΟΙ] idi.
Şehir, Trakya ve Makedonya'ya giden, büyük bir nehir geçişi de dahil olmak üzere dokuz önemli yolun kavşağında bulunuyordu ve Amphipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ] antik kentinin kurulduğu yerde Trakya yerleşimi orijinal adı Dokuz Yol anlamına gelen Ennea Hodoi [ΕΝΝΕΑ ΟΔΟΙ] antik kenti vardı. Bu Trakya yerleşimi, MÖ 480'de, Büyük Pers Kralı I. Xerxes'in, Yunanlılara karşı yürüttüğü kampanyada ilahi koruma elde etmek için burada dokuz erkek ve dokuz kızı kurban etmesiyle ün kazanmıştır. MÖ 5. yüzyıl boyunca Atina'nın Trakya'daki ekonomik çıkarları arttıkça Ennea Hodoi'nin önemi ortaya çıkmış ve en sonunda MÖ 437'de bu bölge, Hagnon liderliğindeki Atinalı kolonistler tarafından ele geçirildi ve Amphipolis olarak yeniden kuruldu. Şehir, Pangaeus Dağı'ndaki altın ve gümüş madenlerinin işletilmesi, Trakya ve Makedonya'nın iç kesimlerindeki halklarla ticaret yapılmasıyla zenginleşmiştir. Kentin ekonomik ve stratejik önemi, onu Trakya'da çıkarları olan devletler arasında sık sık çekişme konusu haline getiriyordu. MÖ 424'te, Peloponnesos Savaşı'nın [MÖ 431-404] başlarında Amphipolis, daha sonra büyük Yunan çatışmasının tarihçisi olacak olan Thukydides'in [ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ] önderlik ettiği bir Atina deniz filosunun varlığına rağmen ünlü Spartalı general Brasidas [ΒΡΑΣΙΔΑΣ] tarafından ele geçirildi.

MÖ 421'de Atinalılar demagog Kleon'un [ΚΛΕΩΝ] önderliğinde bir karşı saldırı düzenlediler. Çatışmada hem Brasidas [ΒΡΑΣΙΔΑΣ] hem de Kleon [ΚΛΕΩΝ] öldürüldü. Aynı yıl yapılan geçici Nikias Barışının şartları, Amfipolis'in Atina'ya iadesini gerektiriyordu, ancak savaşın ardından yaşanan olaylar Atinalıların şehri geri almasını engellemiştir. MÖ 4. yüzyılın büyük bölümünde Amfipolitanlar, şehirlerinin Atina egemenliğine geri dönmesini engellemek için Halkid Birliği ve Makedon kralları gibi bölgesel güçlerle ittifaklar kurmakla meşgul olmuşlardır. Zamanın büyük Atinalı generalleri İphikrates [ΙΦΙΚΡΑΤΗΣ] ve Timotheos [ΤΙΜΟΘΕΟΣ] bile sık sık girişimlere rağmen şehri geri alamadılar. Sonunda, MÖ 357'de, Büyük İskender'in babası Makedon kralı II. Philip, bağımsız şehrin sürekli olarak Atina'nın askeri ilgisini çekeceği endişesiyle ve Trakya'yı fethetmesi için bir basamak olarak Amfipolis'i kuşattı ve ele geçirdi. Şehir, monarşinin kaldırıldığı ve Amfipolis'in Roma kontrolü altındaki özerk bir bölgenin [meris] idari başkenti olarak kurulduğu MÖ 167 yılına kadar Makedon krallığının önemli bir merkezi olarak kalmıştır.

Amphipolis [ΑΜΦΙΠΟΛΙΣ] antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri ve antik kent hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (1).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (2).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (3).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AMP (4).jpg