Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Antoninus Pius | Mars'ın Kutsal Kalkanları

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Mars'ın Kutsal Kalkanları


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antoninus Pius.jpg


Ancilia, Mars'ın kutsal kalkanlarıydı ve törenleri askeri kampanya sezonunun başlangıcını ve bitişini işaret eden bir rahipler heyeti olan Salii ile ilişkilendiriliyordu. Roma'nın ikinci kralı Numa Pompilius tarafından kurulan Salii, ritüellerinin bir yönü sıçramayı [salire] içerdiği için bu adı almıştır.

Antik Roma'da Ancilia, Mars Tapınağı'nda saklanan on iki kutsal kalkandı. Efsaneye göre Roma'nın ikinci akralı Numa Pompilius'un hükümdarlığı sırasında şehri harap eden bir veba sırasında gökten ilahi bir kalkan düşmüştür. Orijinal kalkan, Roma'yı egemen bir varlık olarak devam ettiren kutsal garantörler olan pignora imperii'den biri olarak kabul edildiğinden, hırsızların kafasını karıştırmak için Kral Numa, efsaneye göre peri Egeria'nın tavsiyesi üzerine ilkine tamamen benzeyen gerçek Ancilia'yı sahte olanlardan ayırt edemeyebilecek şekilde on bir tane daha kalkan yapılmasını emretmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antoninus Pius.jpg


Mars'ın kutsal kalkanı Ancilia, Mars tapınağında muhafaza edildi ve kral Numa tarafından bu amaçla görevlendirilen Salii'nin on iki rahibinin bakımına emanet edildi. Her yıl Mart ayında Roma çevresinde Mars'ın kalkanları alayla taşınır ve o ayın 30'uncu gününde bu kalkanlar ritüel olarak temizlenip tekrar yerlerine bırakılırdı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antoninus PiusI.jpg


İmparator Antoninus Pius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparator Augustus'a ait Mars'ın kutsal kalkanlarının tasviri olduğu Denarius kategorisindeki antik sikkeler.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AugustusI.jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Augustus.jpg