The title of the page

Apamea Myrlea Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Antik dönem ismi Apamea Myrlea [ Απάμεια Μύρλεια ] olan antik kent günümüz Bursa / Mudanya ilçesi sınırları içerisinde Hisarlık adıyla anılan tepe üzerinde kurulu bulunmaktadır. Aynı zamanda piskoposluk merkezidir. İlk olarak Myrleia veya Myrlea ismi ile kasaba olarak kurulmuş,daha sonra Makedonyalı Philip V, Bergama kralına karşı yaptığı savaş sırasında şehri almış ve tahrip etmiştir. Antik kent müttefiki olan Bithynia Kralı I. Prusias'a verilmiş ve Prusias antik kenti komple yeniden inşa etmiş ve antik kentin ismini karısının [ Apama III ] isminden yola çıkarak Apama olarak değiştirmiştir. Antik kent Apameia, Apamea, Apamia ve Apamea Myrleon [Myrlea'nın Apamea'sı] olarak da bilinmektedir.

Antik kentin ismini Yunan dönemi Antik Sikkeler üzerinde Apameon Myrleanon [Ἀπαμέων Μυρλεάνων] olarak darp edilmiş olduğunu görmekteyiz. MÖ 72'de Romalılar şehri aldıktan sonra Apameia'yı koloni haline getirmişlerdir. Antik kentte darp edilen Roma dönemi antik sikkeler üzerinde antik kent ismi CICA [ Colonia Iulia Concordia Apamea] olarak da görülmektedir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Apamea Myrlea [ Απάμεια Μύρλεια ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.