The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Apollonia Ad Rhyndacum Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
Apollonia Ad Rhyndacum Antik Kenti

Apollonia
[Ἀπολλωνία] günümüz Bursa / Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı beldesidir. Antik kent günümüz Ulubat Gölü içindeki küçük bir yarımada [Gölyazı] üzerine kurulmuştur. Günümüz Gölyazı yerleşimi Apollonia [Ἀπολλωνία] antik kentinin üzerine kurulmuştur.Antik kente Apollonia ismini kraliçe Apollonis onuruna, Pergamon Kralı Attalos tarafından verilmiştir. Antik kentin ismini diğer kentlerden ayırabilmek için antik kentin adı Apollonia Ad Rhyndacum [Ἀπολλωνία ἐπὶ Ῥυνδακῷ] olarak geçmektedir. Apollonia Ad Rhyndacum [Ἀπολλωνία ἐπὶ Ῥυνδακῷ] anlamı Rhyndakos kenarındaki Apollonia [ Ἀπολλωνία ] antik kenti anlamına gelir. Rhyndakos/Rindakus Orhaneli veya Nilüfer Çayı'nın eski ismidir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkelerApollonia Ad Rhyndacum antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.