The title of the page

Apros Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,578
Beğeni
11,718
Apros [Ἄπρος] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismleri Aproi [Ἄπροι] - Apri - Aprus - Apros [Ἄπρος] olan antik kent günümüz Tekirdağ/Malkara/Kermeyan köyünün bulunduğu bölgede bulunmaktadır. Roma İmparatoru Claudius Trakya yı egemenliği altına aldıktan sonra antik kent yeniden Colonia Claudia Aprensis ismi ile kurulmuştur. Bu antik kentte emekli askerler yaşamıştır. Bizans döneminde imparator Theodosius onuruna antik kent Theodosiopolis ismi ile bilinmektedir.

Antik kentte darp edilmiş antik sikkelerin ön yüzlerde Apollon tasviri vardır. Antik kentin ismi ΑΠΡΗΝΩΝ/APRENON - AΠΡH/APRE lejantları görülmektedir. Sikkeler arka tip Kelt kalkanı tasviri vardır. Antik kente ait bulunmuş fazla sikke yoktur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Apros [Ἄπρος] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (3).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.