Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Apros Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Apros Antik Kenti - ΑΠΡΗΝΩΝ

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_APROS.jpg


Antik dönem ismleri Aproi, Apri, Aprus ve Apros olan antik kent günümüz Tekirdağ/Malkara/Kermeyan köyünün bulunduğu bölgede bulunmaktadır. Roma İmparatoru Claudius Trakya yı egemenliği altına aldıktan sonra antik kent yeniden Colonia Claudia Aprensis ismi ile kurulmuştur. Bu antik kentte emekli askerler yaşamıştır. Bizans döneminde imparator Theodosius onuruna antik kent Theodosiopolis ismi ile bilinmektedir. Antik kentte darp edilmiş antik sikkelerin ön yüzlerinde Apollon tasviri vardır. Antik kentin ismi ΑΠΡΗΝΩΝ/APRENON veya AΠΡH/APRE olarak görülmektedir. Sikkeler arka tip Kelt kalkanı tasviri vardır. Antik kente ait bulunmuş fazla sikke yoktur.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Apros antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V2X (3).jpg