Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Aşil'in Miğferi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Paylaşmış olduğumuz antik madalyon Marcianopolis [ΜΑΡΚΙΑΝΌΠΟΛΗ] antik kentinde darb edilmiştir ve imparator Septimius Severus'a aittir. Madalyanon arka yüzünde gösterilen sahne, Tanrılar ve kahramanlar için demircilik zanaatıyla uğraşarak silahlar ve zırhlar üreten ateşler tanrısı Hephaestus'un Aşil'in miğferine son rötuşları yaptığını ve Athena'nın onaylayarak baktığını tasvir etmektedir.

İlyada'daki bir bölüm, Aşil'in ilahi annesi Thetis'in [ΘΕΤΙΣ] Hephaestus'a yaklaşarak ondan Patroklos'un ölümü nedeniyle acı çeken oğlu için yeni bir zırh yapmasını istediğini anlatır. Aşil'in zırhı yoktu çünkü Patroclus onu Myrmidonları Truva atlarına karşı yönetirken giymişti, Truva atlarının lideri Hector Patroklos'u öldürdü ve zırhı ganimet olarak aldı. Yunan davasını destekleyen Hephaestus, Aşil için bir miğfer, göğüs zırhı ve Homeros'un ayrıntılı olarak anlattığı süslü bir kalkan dahil olmak üzere yeni zırhlar yaptı. Thetis ve Athena, yeni teçhizatı Aşil'e teslim etti; o da, Aşil'in eski zırhını giyerek karşısına çıkan Hector'a karşı savaşta onu giydi. Her iki ilahi zırh seti de ölümcül silahlarla delinemeyeceğinden, savaş bir süre tüm şiddetiyle devam etti, Athena'nın yardımıyla Aşil, mızrağını Hector'un göğüs zırhındaki bir boşluğa saplayarak onu öldürmüştür.

Antik Sikkeler Nümizmatik_AŞİL.jpg