Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Astakos Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341

Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] Antik Kenti Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Astakos.jpg


Astakos [günümüz İzmit yakınında], Megaralı ya da bir Atina kolonisiydi ve Propontis'in [Marmara Denizi] batısında, Astakos Körfezi'nde bulunuyordu. Strabo'ya göre Delos Birliği'nin bir üyesi olan Astakos, Bithynia'da Megaresyalılar ve Atinalılar tarafından kurulmuştur. Bizanslı Stephen ise Poseidon'un oğlu Astakos ve peri Olbia'nın dahil olduğu bir kuruluş efsanesini aktarır. Geleneksel kuruluş tarihi MÖ 712/1, yani 17. Olimpiyat yılıdır. Diodorus Siculus ise Potidea'ya karşı savaşa giren Atinalıların MÖ 435 yılında Propontis'te kenti kurduklarını bildirmektedir. Bitinya kralı I. Zipoetes, Astakos'u kendi krallığına almak için iki kez girişimde bulunmuş ancak MÖ 315 yılında Antigonos Monoophthalmos'a yenilmiş, 301 yılında ise başarılı olmuş ancak şehir yerle bir edilmiştir.

Astakos [AΣΤΑΚΟΣ], Yunanca ıstakoz anlamına gelen bir kelimedir ve Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] antik çağda körfezde yaşayan çok sayıda ıstakozla ünlüydü. Bu nedenle Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] antik sikkelerinin üzerindeki ıstakoz tasviri antik kenti tanımlamanın bir yoludur.

Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] antik kenti, MÖ 281 yılındaki Korupedion savaşındaki son yenilgisinden kısa bir süre önce Lysimakhos [ΛΥΣΙΜΑΧΟΣ] tarafından yok edilmiştir. Bitinya Kralı I. Nikomedes [ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ] Astakos harabelerinin çok yakınında yeni şehri Nikomedia'yı [İzmit] inşa etti ve buraya Astakos'un [AΣΤΑΚΟΣ] orijinal sakinlerinin yanı sıra krallığındaki diğer şehir ve kasabalardan insanları da buraya yerleştirmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Kahraman Astakos, efsaneye göre Poseidon ile peri Olbia'nın oğlu ve Bithynia'daki [Bitinya] Astakos şehrinin kurucusu ve adını taşıyan isimdir. Bitinya Kralı I. Nikomedes'in [ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ] hükümdarlığı sırasında Astakos'un [AΣΤΑΚΟΣ] yerine yakınlarında kurulan Nikomedia [ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ] antik kentine kahramanın kültü yeni başkente taşınmıştır. Nikomedia [ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑ] antik kenti sikkelerinde kahraman Astakos tasvirleri görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AΣΤΑΚΟΣ.jpg


[Acarnania bölgesindeki Astakos ile karıştırılmamalıdır.]. Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] antik kentinin bilinen birkaç sikkesi vardır ve nadirdir.