Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bitinya Kralı I. Nikomedes

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Bitinya Kralı I. Nikomedes | ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ


MÖ 280 civarında bağımsız Bitinya Krallığının ilk kralı Zipoetes öldükten sonra yerine en büyük oğlu I. Nikomedes [ΝΙΚΟΜΗΔΗΣ A] geçmiştir. Hükümdarlığına acımasız bir şekilde kaçıp krallığın bir kısmını geçici olarak yöneten Zipoetes [Zipoetes II] adındaki biri hariç tüm kardeşlerini derhal idam ederek başlamıştır. Zipoetes II olarak bildiğimiz bu kardeş, kendisini krallığın önemli bir kısmının egemen efendisi yapmayı başarmıştır. Buna karşılık Nikomedes, 277 yılında, o dönemde Trakya'da bulunan ve yakın zamanda Byzantion'u kuşatmış olan Leonnorius liderliğindeki yağmacı Keltlerle ittifak kurdu. I. Nikomedes, onlara Boğaz'ı geçmelerinde yardım ettikten sonra Galatia [Galatya] olarak bilinen bölgeye yerleşmelerine yol açtı ve bu Keltlerin çoğunu yardımcı kuvvet olarak 276 yılında yakalanıp idam edilen II. Zipoetes'e karşı kullanmıştır [Justinus, Epitome of Pompeius Trogus, XXV.2]. Nikomedes'in bu eylemleri hakkında nispeten az kayıt vardır, ancak onun yetenekli ve saldırgan olduğu açıkça görülmektedir. Çünkü krallığını, başkenti Nikomedia'yı [İzmit] kurduğu Propontis'in [Marmara Denizi] doğu kıyısında bir liman edinecek kadar genişletmişti. I. Nikomedes kendi topraklarında Yunan geleneklerini teşvik etmek için çok şey yapan bir Helenseverdi. Herodot, Bitinyalıları savaşa giderken başlarına tilki derisi giyen vahşi, yabani bir halk olarak tanımladığından, bu ortak bir çaba gerektirmiş olmalıdır. Ayrıca kendisine Yunanca Nikomedes adının verilmiş olması, babası Zipoetes'in de Helenleşme emellerine sahip olduğunun bir göstergesidir.

Nikomedes'in eylemlerinden birinin Küçük Asya'nın tamamı üzerinde derin ve kalıcı bir etkisi olmuştur. 278/7'de Galyalılarla [280/79'da Makedonya'da ortalığı kasıp kavuran] bir anlaşma imzaladı ve bu anlaşmayla onların toplu halde Küçük Asya'ya göç etmelerine izin verildi. Amacı, bölgedeki diğer düşmanlara ve Seleukos Kralı I. Antiochos'a karşı vereceği mücadelelerde paralı askerler kazanmaktı. Galyalı takviye kuvvetleri söz verildiği gibi Nikomedes'e yardım etse de [Nikomedes'in kardeşi II. Zipoetes yakalanıp idam edildi], kısa sürede eşkıyalığa giriştiler ve sonunda Bergama Kralı Philetaeros ve yaklaşık 270 yılında I. Antiochos tarafından yenilgiye uğratıldılar. Daha sonra Kuzey Frigya'nın Galatya olarak anılan bölgesine yerleştirildiler.

Muazzam enerjiye, hırsa, beceriye ve kurnazlığa sahip Helensever bir hükümdar olan Nikomedes, hükümdarlığı sırasında [278-255] önceden karayla çevrili olan krallığını büyük ölçüde genişletti ve bugün esas olarak, en zengin şehirlerden biri olarak gelişen Astakos Körfezi'nde Nikomedia'yı [MÖ 264] kurmasıyla hatırlanır ve Knidos antik kentinden Praksiteles'in Afrodit heykelini satın almaya kalkışan Nikomedes'in, kentin kamu borcunun tamamını bağışlamayı teklif ettiğine inanılmaktadır. Nikomedia antik kenti, Bitinya'nın başkenti ve doğu imparatorluğunun en büyük şehirlerinden biri olmuştur. Astakos [günümüz İzmit yakınında], Megaralı ve Atina kolonisiydi [Diodorus Siculus ise Potidea'ya karşı savaşa giren Atinalıların MÖ 435 yılında Propontis'te kenti kurduklarını bildirmektedir. Geleneksel kuruluş tarihi MÖ 712/1, yani 17. Olimpiyat yılıdır.] ve Propontis'in [Marmara Denizi] batısında, Astakos Körfezi'nde bulunuyordu. Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] antik kenti, MÖ 281 yılındaki Korupedion savaşındaki son yenilgisinden kısa bir süre önce Lysimakhos [ΛΥΣΙΜΑΧΟΣ] tarafından yok edilmiştir. Bitinya Kralı I. Nikomedes, Astakos harabelerinin çok yakınında yeni şehri Nikomedya'yı [İzmit] inşa etti ve buraya Astakos'un [AΣΤΑΚΟΣ] orijinal sakinlerinin yanı sıra krallığındaki diğer şehir ve kasabalardaki insanları da buraya yerleştirmiştir. Nikomedes'in ölümü MÖ 255 civarına tarihlenmektedir. I. Nikomedes krallığın antik sikke darbı yapan ilk kişisidir. Nikomedes'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkelerin ön yüzlerinde kralın portresi, arka tiplerde ise kayanın üzerinde oturan Trakyalı ay tanrıçası Bendis tasviri ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ - BASILEOS NIKOMEDOU lejantı görülmektedir.Trakyalı ay tanrıçası Bendis, mızrak taşıyan bir avcı olarak tasvir edilir. Bitinya kralı Nikomedes'in bilinen çok az sayıda antik sikkesi vardır.

Bitinya Krallarına ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik_nikomedes-jpg.63107