The title of the page

Bitinya Kralları Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Bithynia/Bitinya KrallarıBithynia/Bitinya Krallığı [Βιθυνία] M.Ö. 377 ve M.Ö. 64 yılları arasında Nikomedia [İzmit] başkentli, İzmit Körfezi, İstanbul, Sakarya ve Bursa arasında kalan bölgede hüküm sürmüş,Trakya kökenli Bitinler tarafından kurulmuş olan devlet. MÖ. 301 yılındaki İpsos Savaşı'nın meydana getirdiği ve Büyük İskender'in varisleri arasındaki kargaşayı iyi değerlendiren I.Zipoetis [Zιπoίτης] Bithynia Krallığı'nın kurucusu ve Bitinya'nın ilk bağımsız hükümdarı babası Bas'tan [Βᾶς] sonra Bitinya [Βιθυνία] krallığının ikinci bağımsız kralıdır. Bithynia Kralı I.Zipoites, M.Ö. 279'da Nicaia'yı [İznik] ele geçirmiş ve İznik bir süre Bithynia/Bitinya Krallığına başkentlik yapmıştır.

Bithynia [Βιθυνία] MÖ 74 yılında Bithynia'nın son kralı Nicomedes IV [Νικομήδης Φιλοπάτωρ] krallığını MÖ 74'te Romalılara miras bırakmış ve Bitinya/Bithynia Et Pontos [Επαρχία Βιθυνίας και Πόντου] eyaleti olarak Pontos bölgesi ile birleşmiştir.

Bithynia/Bitinya [Βιθυνία] Kralları

Bas [Βᾶς]
Zipoetes [Zιπoίτης]
I.Nicomedes [Νικομήδης Α Φιλέλληνας]
Ziaelas [Ζιαήλας]
I.Prusias Cholus [Προυσίας ὁ Χωλός]
II.Prusias Cynegus [Προυσίας ὁ Κυνηγός]
II.Nicomedes Epiphanes [Νικομήδης ὁ Ἐπιφανής]
III.Nikomedes Euergetes [Νικομήδης Εὐεργέτης]
IV.Nikomedes Philopator [Νικομήδης Φιλοπάτωρ]Nikomedes I [Νικομήδης Α Φιλέλληνας] Antik Sikkeleri

Bithynia'nın üçüncü kralı ve I. Zipoetes'in en büyük oğludur. Nikomedia [Νικομήδεια] İzmit şehri başkent olarak Nikomedes I tarafından kurulmuştur. Nikomedes I [Νικομήδης Α Φιλέλληνας] antik sikkelerinde ön yüzlerde kralın diademli portresi görülmekte, sikke arka tiplerde kayanın üzerinde oturan Trakyalı ay tanrıçası Bendis tasviri ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ/BASILEOS NIKOMEDOU lejantı görülmektedir. Bilinen çok az sayıda sikkesi vardır. Trakyalı ay tanrıçası Bendis, mızrak taşıyan bir avcı olarak tasvir edilir.


Bithynia Kralı Ziaelas [Ζιαήλας]. I. Nikomedes'in oğludur. Bilinen 4 sikkesi vardır. Sikkeleri nadirdir. Berlin ve Viyana müzelerinde birer tane bilinen sikkeleri vardır. Sikke ön yüzde kralın portresi arka tip BAΣIΛEΩΣ ZIΛHΛA/BASILEOS ZILELA lejantı görülmektedir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Bitinya Kralı I. Prusias Cholus [Προυσίας ὁ Χωλός]

Prusias
Cholus [Προυσίας ὁ Χωλός] Bitinya kralı Ziaelas'ın oğludur. Günümüz Bursa [Prusa] şehrinin kurucusudur. Bursa ismini Kral Prusias'tan almıştır. Prusias'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkelerin ön yüzlerinde Kralın portresi, arka tiplerde lotus uçlu asa tutan ayakta Zeus tasviri ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΠΡΟΥΣΙΟΥ/BASILEOS PROUSIOU lejantları görülmektedir. Diğer tip sikkelerinde Dionysos, Apollo ve Lir tasvirleri görülmektedir.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
her medeniyetin ayrı bir saltanatını ve antik sikkelerinin sunumlarinda da olduğu gibi bu medeniyetinde en iyi reel kaliteli şekilde biyografisini ve nümizmatik eserlerini görseller eşliğinde sunduğunuz için çok teşekkürler
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Bitinya Kralı II.Prusias Cynegus [Προυσίας ὁ Κυνηγός]

II.Prusias Cynegus [Προυσίας ὁ Κυνηγός]. Bitinya
kralı Prusias Cholus'un oğludur. Babası öldükten sonra Bitinya kralı olmuştur. II.Prusias Cynegus'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkelerin ön yüzlerinde Kralın portresi, arka tiplerde lotus uçlu asa tutan ayakta Zeus ve Kartal tasvirleri ile birlikte ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΠΡΟΥΣΙΟΥ/BASILEOS PROUSIOU lejantları görülmektedir. Krala ait diğer tip sikkelerde Athena, Apollo, Centaur, Herakles, Hermes tasvirleri görülmektedir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Bithynia Kralı II.Nicomedes Epiphanes [Νικομήδης ὁ Ἐπιφανής]

MÖ 149-127 arasında Bithynia kralı. Prousias II’ın oğludur. Babasına karşı isyan ederek tahta geçmiştir. Nicomedes II'ye ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi, arka tiplerde ayakta asa tutan Zeus ve önünde kartal tasviri ile birlikte BAΣIΛEΩΣ EΠIΦANOYΣ NIKOMHΔOY/BASILEOS EPIPHANOUS NIKOMEDOU lejantları görülmektedir.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Bitinya Kralı III.Nikomedes Euergetes [Νικομήδης Εὐεργέτης]

MÖ 127-94 arasında Bithynia kralı. Nikomedes II Epiphanes’in oğlu ve halefidir. Antik Yunan kentlerine yaptığı yardımlar sayesinde Hayırsever anlamına gelen Euergetes [Εὐεργέτης] lakabını almıştır. Bitinya kralı III.Nikomedes Euergetes'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi, arka tiplerde ayakta asa tutan Zeus ve önünde kartal tasviri ile birlikte BAΣIΛEΩΣ EΠIΦANOYΣ NIKOMHΔOY/BASILEOS EPIPHANOUS NIKOMEDOU lejantları görülmektedir. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Bitinya Kralı IV.Nikomedes Philopator [Νικομήδης Φιλοπάτωρ]

MÖ 94-74 arasında hüküm süren son Bithynia kralı. Nikomedes II Epiphanes’in oğlu ve halefidir. Pontos kralı Mithradates tarafından desteklenen kardeşi Sokrates Chrestus [Σωκράτης ό Χρηστός] tarafından bozguna uğratılmış ve IV.Nikomedes Philopator italyaya kaçmıştır. MÖ 80 yılında genç Jül Sezar elçi olarak Nikomedes'in sarayında bulunmuş ve bu sırada Nikomedes ile sevgili oldukları söylentileri ortaya çıkmış kendisine Bitinya Kraliçesi lakabı takılmıştır. Bitinya Kralı IV.Nikomedes Philopator MÖ 74 yılında Bitinya Krallığının tamamını Roma Cumhuriyetine miras olarak bırakmış ve Bitinya yeni bir Roma eyaleti olmuştur. Bitinya kralı IV.Nikomedes Philopator'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeler ön yüzlerde kralın portresi, arka tiplerde ayakta asa tutan Zeus ve önünde kartal tasviri ile birlikte BAΣIΛEΩΣ EΠIΦANOYΣ NIKOMHΔOY/BASILEOS EPIPHANOUS NIKOMEDOU lejantları görülmektedir. 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
Bu kadar eşsiz bilgilerin bir arada bulunabilecegi tek adres olmuş teşekkürler emeğine @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.