Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bitinya Krallığı Nikomedes I Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Bitinya Krallığı Nikomedes I - ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKOMEDES.jpg


MÖ 280 civarında bağımsız Bitinya Krallığının ilk kralı Zipoetes öldükten sonra yerine en büyük oğlu I. Nikomedes [ΝΙΚΟΜΗΔΗΣ A] geçmiştir. Hükümdarlığına acımasız bir şekilde kaçıp krallığın bir kısmını geçici olarak yöneten Zipoetes [Zipoetes II] adındaki biri hariç tüm kardeşlerini derhal idam ederek başlamıştır. Zipoetes II olarak bildiğimiz bu kardeş, kendisini krallığın önemli bir kısmının egemen efendisi yapmayı başarmıştır. Buna karşılık Nikomedes, 277 yılında, o dönemde Trakya'da bulunan ve yakın zamanda Byzantion'u kuşatmış olan Leonnorius liderliğindeki yağmacı Keltlerle ittifak kurdu. I. Nikomedes, onlara Boğaz'ı geçmelerinde yardım ettikten sonra Galatia [Galatya] olarak bilinen bölgeye yerleşmelerine yol açtı ve bu Keltlerin çoğunu yardımcı kuvvet olarak 276 yılında yakalanıp idam edilen II. Zipoetes'e karşı kullanmıştır [Justinus, Epitome of Pompeius Trogus, XXV.2]. Nikomedes'in bu eylemleri hakkında nispeten az kayıt vardır, ancak onun yetenekli ve saldırgan olduğu açıkça görülmektedir. Çünkü krallığını, başkenti Nikomedia'yı [İzmit] kurduğu Propontis'in [Marmara Denizi] doğu kıyısında bir liman edinecek kadar genişletmişti. I. Nikomedes kendi topraklarında Yunan geleneklerini teşvik etmek için çok şey yapan bir Helenseverdi. Herodot, Bitinyalıları savaşa giderken başlarına tilki derisi giyen vahşi, yabani bir halk olarak tanımladığından, bu ortak bir çaba gerektirmiş olmalıdır. Ayrıca kendisine Yunanca Nikomedes adının verilmiş olması, babası Zipoetes'in de Helenleşme emellerine sahip olduğunun bir göstergesidir.

Nikomedes'in eylemlerinden birinin Küçük Asya'nın tamamı üzerinde derin ve kalıcı bir etkisi olmuştur. 278/7'de Galyalılarla [280/79'da Makedonya'da ortalığı kasıp kavuran] bir anlaşma imzaladı ve bu anlaşmayla onların toplu halde Küçük Asya'ya göç etmelerine izin verildi. Amacı, bölgedeki diğer düşmanlara ve Seleukos Kralı I. Antiochos'a karşı vereceği mücadelelerde paralı askerler kazanmaktı. Galyalı takviye kuvvetleri söz verildiği gibi Nikomedes'e yardım etse de [Nikomedes'in kardeşi II. Zipoetes yakalanıp idam edildi], kısa sürede eşkıyalığa giriştiler ve sonunda Bergama Kralı Philetaeros ve yaklaşık 270 yılında I. Antiochos tarafından yenilgiye uğratıldılar. Daha sonra Kuzey Frigya'nın Galatya olarak anılan bölgesine yerleştirildiler.

Muazzam enerjiye, hırsa, beceriye ve kurnazlığa sahip Helensever bir hükümdar olan Nikomedes, hükümdarlığı sırasında [278-255] önceden karayla çevrili olan krallığını büyük ölçüde genişletti ve bugün esas olarak, en zengin şehirlerden biri olarak gelişen Astakos Körfezi'nde Nikomedia'yı [MÖ 264] kurmasıyla hatırlanır ve Knidos antik kentinden Praksiteles'in Afrodit heykelini satın almaya kalkışan Nikomedes'in, kentin kamu borcunun tamamını bağışlamayı teklif ettiğine inanılmaktadır. Nikomedia antik kenti, Bitinya'nın başkenti ve doğu imparatorluğunun en büyük şehirlerinden biri olmuştur. Astakos [günümüz İzmit yakınında], Megaralı ve Atina kolonisiydi [Diodorus Siculus ise Potidea'ya karşı savaşa giren Atinalıların MÖ 435 yılında Propontis'te kenti kurduklarını bildirmektedir. Geleneksel kuruluş tarihi MÖ 712/1, yani 17. Olimpiyat yılıdır.] ve Propontis'in [Marmara Denizi] batısında, Astakos Körfezi'nde bulunuyordu. Astakos [AΣΤΑΚΟΣ] antik kenti, MÖ 281 yılındaki Korupedion savaşındaki son yenilgisinden kısa bir süre önce Lysimakhos [ΛΥΣΙΜΑΧΟΣ] tarafından yok edilmiştir. Bitinya Kralı I. Nikomedes, Astakos harabelerinin çok yakınında yeni şehri Nikomedya'yı [İzmit] inşa etti ve buraya Astakos'un [AΣΤΑΚΟΣ] orijinal sakinlerinin yanı sıra krallığındaki diğer şehir ve kasabalardaki insanları da buraya yerleştirmiştir. Nikomedes'in ölümü MÖ 255 civarına tarihlenmektedir. I. Nikomedes krallığın antik sikke darbı yapan ilk kişisidir. Nikomedes'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkelerin ön yüzlerinde kralın portresi, arka tiplerde ise kayanın üzerinde oturan Trakyalı ay tanrıçası Bendis tasviri ve ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ - BASILEOS NIKOMEDOU lejantı görülmektedir.Trakyalı ay tanrıçası Bendis, mızrak taşıyan bir avcı olarak tasvir edilir. Bitinya kralı Nikomedes'in bilinen çok az sayıda antik sikkesi vardır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
1.jpg
2.jpg
3.jpg
5902836.jpg
8100605.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
8413752.jpg
8906406.jpg
9174497.jpg
10372457.jpg
11003596.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Bitinya Krallığı Ziaelas - BAΣIΛEΩΣ ZIAHΛAΣ


Bitinya'nın I. Nikomedes'ten sonraki üçüncü kralı, Nikomedes I'in oğlu ve halefi Ziaelas/Ziailas'ın [BAΣIΛEΩΣ ZIAHΛAΣ] hükümdarlığı hakkında çok az şey bilinmektedir ve sahip olunan sınırlı ayrıntılar bulunan nadir antik sikkeleri gibi çok az sayıda bronz sikkeden gelmektedir. MÖ 228 civarında Galatlar tarafından öldürüldükten sonra yerine oğlu I. Prusias geçmiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BT1 (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BT1 (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BT1 (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BT1 (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BT1 (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BT1 (6).jpg