Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bitinya Krallığı Nikomedes II Epiphanes Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Bitinya Krallığı II. Nikomedes Epiphanes - ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΕΠΙΦΑΝΟΥΣ ΝΙΚΟΜΗΔΟΥ


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKOMEDES II.jpg


II. Nikomedes Bitinya kralı II. Prusias'ın oğluydu. Babası II. Prusias, Pontoslu Pharnakes'e karşı yapılan savaşta ilk olarak Bergamalı II. Eumenes'e katıldı. Ancak daha sonra Bergama'ya yöneldi ve işgal etti. Bergama Kralı II. Attalus'a karşı yapılan savaşta yenilgiye uğradı ve Bergama'ya ödemek zorunda olduğu ağır tazminatları azaltmak için Roma Cumhuriyeti ile ittifak aramak zorunda kaldı. Oğlu II. Nikomedes'i Romalılarla müzakere etmesi için Roma'ya gönderdi.

II. Nikomedes, Roma'da kaldığı süre boyunca senato lehine yüksek bir mevkiye yükselmiştir. Ancak bu yalnızca babası II. Prusias'ın şüphelerini ve düşmanlığını artırmaya hizmet etmiştir. II. Prusias, sonunda Menas'ı senatoya bir elçilikle, prensin suikastını gerçekleştirmek için gizli talimatlarla Roma'ya gönderdi. Fakat Menas, II. Nikomedes'in Roma'da beğenildiğini görünce, talimatları yerine getirmek yerine bunları bizzat prense açıkladı ve Andronicus'la birlikte Attalus'un elçisi, onu kötü alışkanlıkları nedeniyle kendisini halkın hedefi haline getiren babasını tahttan indirmeye teşvik etti. II. Nikomedes onların önerilerini hemen dinledi ve Roma'dan gizlice ayrılarak Epeirus'a çıktı ve burada açıkça kral ünvanını alarak Attalus'un sarayına doğru ilerledi. Onu kollarını açarak karşılayan ve iddialarını bir orduyla desteklemeye hazırlanan Prusias, tebaası tarafından terk edilerek İznik kalesine sığındı ve buradan senatonun müdahalesini istemek için Roma'ya mektup yazdı. Romalılar konuyu araştırmak için üç senato mensubu göndermiş olsalar da hiçbir şey yapılmamıştır. Daha sonra II. Prusias'ın bulunduğu Nikomedeia [İzmit] antik kentinin sakinleri kentin kapılarını II. Nikomedes'e açmış ve yaşlı kral, oğlunun kesin emriyle Zeus tapınağında tebaası arasında yaygın olan nefreti paylaşan vatandaşlar tarafından MÖ 149 yılında taşlanarak öldürülmüştür.

Baba katili II. Nikomedes döneminde Bitinya Krallığı, komşuları ile iyi ilişkiler içinde olmuştur. MÖ 133’te başlayan Aristonikos İsyanı’nda Romalıların yanında olarak Romanın dostluğunu da kazanmıştır. Bu sürede Romaya müttefik kalması, Phrygia Epiktetos’un tekrar Bithynia krallığına verilmesine neden olmuştur. Hükümdarlığı boyunca II. Nikomedes, Roma'nın sadık bir müttefiki olarak kaldı ve Pergamon tahtının rakip adayı III. Eumenes'e karşı onlara yardım etmiştir. II. Nikomedes’in MÖ 127’deki ölümünden sonra yerine oğlu III. Nikomedes geçmiştir. Özellikle II. Nikomedes, antik sikkelerinde tarihlendirme için Bitinya dönemini tanıtmıştır. Bu sistem, Yunan dünyasının bazı kısımlarında MS 4. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüştür. Onun yerine oğlu III. Nikomedes kral oldu. II. Nikomedes'in portresi, halefleri III. Nikomedes ve IV. Nikomedes döneminde antik sikkeler üzerinde kullanılmaya devam edilmiştir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (5).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (6).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (7).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (8).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (9).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (11).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (12).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (13).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (14).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (15).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (16).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (17).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (18).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (19).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NIKO_II (20).jpg