Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Alexius I

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

I. Alexius - Ἀλέξιος Κομνηνός

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Alexios I Komnenos | Alexius I Comnenus | Ἀλέξιος Κομνηνός 1081'den 1118'e kadar Bizans imparatoru.

Alexius Comnenos, Bizans'ın en sıkıntılı dönemlerinden birinde hüküm sürmüştür. Tahtı ele geçirerek iktidara geldi ve İmparator olarak zamanının çoğunu karizmatik liderleri Robert Guiscard komutasındaki işgalcileri, özellikle de Normanlar'ı püskürtmekle geçirmiştir.

Aleksios'un İmparator olarak geçirdiği dönem de ilk Haçlı Seferi ile aynı zamana denk gelir ve Bizanslıların Haçlılar ile güvensiz ilişkisinin öyküsü, kızı Anna Comnena tarafından yazılan Aleksios'un biyografisi Aleksiad'da anlatılmaktadır. Aleksios'un antik sikkesi, onun güçlü yönetimini yansıtmaktadır. 1090'ların başlarında, eski solidus'u Hyperpyron olarak bilinen biraz daha küçük ama daha ince bir altın parayla değiştirerek antik sikkeyi yeniden düzenlemiştir. Fincan şeklinde olduğu için günümüzde Çukur Bizans Sikkesi olarak da bilinmektedir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke arka tip üzerindeki portre, imparatorun doğrudan Tanrı'nın iradesiyle emperyal otoriteye sahip yarı ilahi bir figür olduğunu vurgulamaktadır. Antik sikke arka yüzdeki imparator Aleksios tarafından giyilen ve tutulan eşyalar, otoritesinin geleneksel sembolleridir. Taç, asa ve imparatorun otoritesini Tanrı'dan aldığını gösteren, üzerinde haç bulunan bir küre olan globus haçı.

Sikke ön yüzde Mesih, İncil'i tutarak ve kutsama için sağ elini kaldırarak tahtta oturuyor. Arka tip imparator Aleksios ayakta duruyor, mücevherli klamisler takıyor, elinde labarum ve globus haçı tutuyor.

Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023