The title of the page

Bizans İmparatorluğu Aziz Pulcheria Augusta

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,537
Beğeni
11,718
Theodosius II'nin kız kardeşi ve güçlü karakterli bir kadın, Doğu Roma İmparatorluğu İmparatoriçesi Aziz Aelia Pulcheria Augusta.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AEL (3).jpg


MS beşinci yüzyılın başlarından ortalarına kadar olan çalkantılı dönemde Doğu Roma rejiminin istikrarını korumada kritik bir rol oynamıştır. MS 398 dolaylarında Arcadius ve Aelia Eudoxia'nın oğlu olarak dünyaya gelen ürkek küçük kardeşi II. Theodosius'tan çok daha baskın bir kişiliğe sahiptir.

İmparator Arcadius 408 yılında, varisi II. Theodosius henüz yedi yaşındayken ölmüştü. Hanedan, İmparator Arcadius'un bir Hristiyan saltanatı kuracak ve Katoliklerin Meryem Ana'ya saygı gösterme şeklini sonsuza dek değiştirecek olan genç kızı Pulcheria tarafından kurtarılacaktı.

Aelia adı, Bizans imparatoriçeleri tarafından I. Theodosius'un onurlu eşi Aelia Flavia Flacilla'ya bir övgü olarak kullanılır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AEL (1).jpg


Bekarlık yemini etmişti ve 51 yaşına kadar evlenmemişti. Bu, erkek kardeşinin halefi Marcian'ın yönetimini meşrulaştırmak içindir. Pulcheria, evliliğini takip eden yıl, Doğu Ortodoks Kilisesi öğretiminin temel ilkelerini belirleyen Chalcedon'da [Kadıköy] Dördüncü Ekümenik Konsey'in toplanmasında etkili olmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AEL (2).jpg


Pulcheria MS 453'te, bekaret yeminini ve İmparatorluk hanedanını yarım yüzyıl boyunca savunarak öldü ve tüm mal varlığını fakirlere bıraktı. Pulcheria, ortodoks kilisesinin sapkınlığa karşı savunucusuydu, Konstantinopolis'te Meryem Ana'ya adanmış kiliseler inşa etti ve şehre birçok kutsal emanet getirdi. 453'teki ölümünden sonra Aziz Pulcheria olarak Aziz ilan edilmiştir. 1846 yılında İstanbul'da kurulan Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, adını imparatoriçe Pulcheria'dan almaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AEL (4).jpg


2023 | Antik Sikkeler Nümizmatik
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.