Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Constantine XI Palaeologus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341

Constantine XI Palaeologus Sikkeleri

ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΑ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ

Son Bizans İmparatoru XI. Konstantinos Palaeologos | ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΑ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ |1405- 29 Mayıs 1453

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


İmparator Manuel II'nin oğlu ve John VIII'in erkek kardeşi, Yunanların Kralı ilan edilen, Yunan Katolik kilisesinin bir azizi olan son Bizans imparatoru XI. Konstantinos Paleologos [ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΑ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ].

Son Bizans imparatoru XI. Konstantinos Paleologos kardeşi Ioannis'in ölümünden sonra 6 Ocak 1449'da imparator ilan edildiğinde Bizans İmparatorluğu düşüşteydi. Osmanlıların yükselişte olduğu ve Bizans yönetimi altındaki toprakları ele geçirdiği bir dönemdi.

29 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmed liderliğindeki Osmanlı ordusu, tarihin en uzun ömürlü imparatorluklarından birine şiddetli bir son vererek Konstantinopolis'i ele geçirmiştir. Büyük şehrin düşüşü, Bizans'ın son imparatoru Konstantin Palaiologos'un da yaşamına son vermiştir.

Bizans'ın son imparatorunun, Fatih Sultan Mehmed'in ordusu tarafından İstanbul'un fethini engellemeye yetecek askeri güce sahip olmadığını anladığı söylenmektedir. Konstantinopolis kuşatma tarafından alındığı zaman, imparator Konstantinos saray mensuplarının güvenli bir yere kaçma ricalarını reddederek siperlerde savaşırken ölmüştür.

Mermer İmparator Efsanesi - Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ

Mermer İmparator Constantine Palaiologos efsanesinin doğuşu buradan kaynaklanmaktadır. Şehrin düşüşünden sonra imparatorun cesedi ve mezarı trajik bir şekilde asla bulunamadı. Efsaneye göre imparator XI. Konstantin Paleologos, Osmanlıların elinde ölmedi, aksine imparatorluk koltuğunun düşmanın eline geçmesine dayanamayarak taşa dönüşmüştür ve Mermer İmparator bir gün hayata geri dönerek Konstantinopolis'i geri alacaktır.

29 Mayıs 1453, genellikle post-klasik dönemin geç Orta Çağ'ının sonu ve erken modern dönemin başlangıcı olarak anılır. Antik kaynaklar imparatorun, kutsal kapların kiliselerden çıkarılmasını ve askerlerine ödeme olarak antik sikke darbı için eritilmesini emrettiğini yazmaktadır. Konstantin XI'in kuşatma sikkeleri bu nedenle Bizans İmparatorluğu'nda son antik sikkeleri olarak kabul edilir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Konstantinopolis kuşatması sırasında darb edilmiş antik sikkelerdir. Antik sikkeler imparatorluğun ne kadar düştüğünü açık bir şekilde göstermektedir. Antik sikkeler kilise sunağı kaplarından geri dönüştürülmüş ve gümüş üzerine darb edilmiştir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (11).jpg