Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu II. Justin - İlk Saltanat

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Bizans İmparatorluğu II. Justin - İlk Saltanat


I. Justinianus'un kız kardeşi Vigilantia'nın oğlu, amcası imparator Justinianus'un ölüm döşeğinde kendisini halefi olarak atanması onaylandıktan sonra tahta çıkmıştır. Justin II, MS 565'ten 578'e kadar hüküm süren Bizans imparatoruydu. MS 15 Kasım 520'de doğdu ve önceki imparator I. Justinianus'un yeğeni ve evlatlık oğluydu. II. Justin'in hükümdarlığı bir dizi önemli olay ve zorluklarla damgasını vurmuştur.

Justin II'nin hükümdarlığı sırasındaki en önemli sorunlardan biri Sasani İmparatorluğu ile devam eden çatışmaydı. Bizans İmparatorluğu ve Sasani İmparatorluğu, Kafkasya ve Doğu Akdeniz'deki bölgelerin kontrolü için bir dizi savaşa girdi. Bu çatışmalar Bizans ekonomisini ve askeri kaynaklarını zorlamıştır.

Justin II'nin saltanatının bir diğer önemli yönü, Orta Asya'dan gelen ve Bizans İmparatorluğu'nun kuzey sınırlarına tehdit oluşturan göçebe bir halk olan Avarlar ile olan ilişkisiydi. Barışı sağlamak için Justin II, Avarlara haraç olarak büyük miktarlarda para ödemiştir. Ancak bu ağır mali yük ekonomik istikrarsızlığa katkıda bulundu ve Bizans nüfusu üzerindeki vergilerin artmasına yol açmıştır.

Justin II, Bizans İmparatorluğu'nun kendi içinde de zorluklarla karşılaştı. Akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele ediyordu ve davranışları giderek daha dengesiz ve öngörülemez hale gelmiştir. Delilik nöbetleri ve katatoni dönemleri yaşıyordu. Bu istikrarsızlık, imparatorluğunu etkili bir şekilde yönetme ve kontrolünü sürdürme yeteneğini etkilemiştir. MS 574'te II. Justin, zihinsel durumunun kötüleşmesi nedeniyle tahttan çekilmeye karar verdi. Halefi olarak generali Tiberius'u seçerek bir manastıra çekildi ve MS 578'deki ölümüne kadar orada yaşadı.

Genel olarak, II. Justin'in hükümdarlığı askeri çatışmalar, ekonomik zorluklar ve kendisinin ruh sağlığıyla ilgili kişisel mücadeleleriyle damgasını vurmuştur. Onun saltanatı genellikle Bizans İmparatorluğu için imparatorluğun önemli iç ve dış baskılarla karşı karşıya olduğu bir gerileme dönemi olarak görülmektedir.

II. Justin'in son sözleri; Bir erkek olarak günah işledim, bir günahkar olarak bu hayatta bile ağır bir şekilde cezalandırıldım; ama güvenimi suistimal eden hizmetkarlar [bakanları] oldu. Tutkularımı alevlendiren, benimle birlikte İsa'nın mahkemesinin önüne çıkacaktır.

İmparator II. Justin'e ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_II Justin.jpg