The title of the page

Bizans İmparatorluğu II. Konstans

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718
Bir Kovayla Öldürülen Bizans İmparatoru II. Konstans

II. Konstans [Κώνστας Β] veya Sakallı Konstantine [Κωνσταντίνος Πωγωνάτος]. 641 ile 668 arasında Bizans imparatoru. 642'de Konsül olup tarihte Roma Konsülü unvanı verilen son Bizans imparatordur. Vaftiz ismi Herakleios, imparatorluk yaparken resmi ismi Konstantinos idi. Konstans ismi bu imparatora verilen indirgen bir lakaptır. Hükümdarlığı boyunca sürekli siyasi ve dini kargaşa vardı. İstilalar imparatorluğu tehdit etmiş Ermenistan ve Küçük Asya Müslümanlar tarafından işgal edilmiştir. Sicilya ve Konstantinopolis korunmuş olmasına rağmen Mısır terk edilmiştir. Eylül 668'de impartor Konstans, mabeyincisi tarafından bir kova kullanılarak banyo yaparken öldürülmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz hexagram [Birbirine geçmiş iki ters eşkenar üçgenden oluşan altı köşeli yıldız sembolüdür. Kadim çağlardan beri kullanılan evrensel bir semboldür. Genellikle güç ve kudret sembolü olarak kullanımıştır.] sikke çalkantılı bir saltanat döneminde darb edilmiştir. Ön yüzünde sakallı Constans ve arka yüzünde üç oğlu bulunan, imparatorun solidus kategorisinde olan antik sikkelerine benzer bir tasarıma sahiptir. Bugün bu kadar az sayıda bulunması, belki de kısmen imparatorun ani ölümü nedeniyle bu tip antik sikkenin çok az sayıda darb edilmiş olduğunu göstermektedir.

İmparator II. Konstans'a ait Hexagram antik sikke. Ön yüzde imparator portesi ve VICTORIA AVGV lejantı, arka tip Constantine IV [ortada], Heraclius [sağda] ve Tiberius [solda] hepsi ayakta duruyor, her biri taç takıyor ve chlamys ve holding globus crucige tutuyorlar. Globus cruciger Küre ve Haç olarak da bilinen globus cruciger, üzerinde bir haç bulunan bir küredir. Orta Çağ'dan beri, antik sikkelerde, ikonografide ve kraliyet kıyafeti olarak bir asa ile kullanılan bir Hıristiyan otorite sembolü olmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S5.jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.