Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Mauricius Tiberius Devriliyor

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Bizans İmparatorluğu Mauricius Tiberius


MS 539'da Arabissos/Kapadokya'da doğan Mauricius Tiberius, Perslere karşı kazandığı başarılarla öne çıkan Mauricius, imparator II. Tiberius tarafından halefi olarak seçildi ve 582'de Come excubitorum [İmparator muhafız birliği komutanı] oldu. 5 Ağustos 582'de imparator ilan edildi ve imparator Tiberius'un kızı Konstantina ile evlenmiştir. Tiberius'un ölümünden bir gün önce, 13 Ağustos'ta taç giyerek imparator olmuştur.

Tahta çıktıktan sonra, Sasani tahtına çıkmasını desteklediği II. Hüsrev ile fiilen ittifak kurarak Pers Savaşı'nı tatmin edici bir sonuca götürmüştür. Balkanlar'da Slavların ilerleyişini durdurmayı başardı ve Tuna'yı İmparatorluğun kuzey sınırı haline getirdi. Ravenna ve Kartaca Eksarhlıklarını kurdu ve Eksarhlara [Vali] fiilen serbestlik sağladı. Bu politika, yerel kabilelere karşı yapılan savaşlarda başarıya yol açtı ve Afrika eyaletine onlarca yıllık barış getirdi ve İtalya'da Bizans gücünü Apeninler'e kadar genişletmiştir.

Bununla birlikte, yönetimi giderek daha az popüler hale gelmiştir. Ordunun maaşını %25 oranında kesti ve Avar'lar tarafından esir tutulan ve daha sonra katledilen 12.000 Bizans askerinin fidyesini vermeyi reddetti. Mauricius'un Persler, Slavlar, Avarlar ve Lombardlara karşı yürüttüğü seferler imparatorluk hazinesini boşalttı ve yüksek vergilerin toplanmasını gerektirdi. Bardağı taşıran son damla, 602 kışında ordusunu Kuzey'den kışlaklara çağırmak yerine onlara cephede kalmalarını emrettiği zaman çıkan isyan sonucunda olmuştur. İsyancı askerler, küçük subaylarından biri olan Phocas'ın arkasında toplandı ve Konstantinopolis'e yürüdü. Vatandaşlar ayaklandı, Maurice devrildi ve Phocas imparator olarak taç giydi. Phocas'ın ilk yaptığı eski imparatoru [Maurice Tiberius] ve çocuklarını idam ettirmek olmuştur. Askerlerine biraz daha fazla ekmek verseydi katlanmaya çağrıldığı kaderden kolaylıkla kaçabilirdi.

İmparator Mauricius Tiberius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Mauricius Tiberius.jpg