Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Mezezius Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
Bizans İmparatorluğu Mezezius Sikkeleri

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Mezezius.jpg

İmparator Constans II, 15 Temmuz 668'de Syracuse'daki [Siraküza] hamamında suikasta kurban gitti. Komploculardan biri olan Ermeni soylu Mezezius, Sicilya'daki ordu tarafından imparator ilan edilmiştir. Görev süresi çok kısa sürmüştür. 8. yüzyıl tarihçisi ve aziz Theophanes'e göre IV. Konstantin Sicilya'ya bir filo getirmiş ve burada gaspçıyı yakalayıp idam etmiştir. Ancak bazı tarihçiler, Herakleios Hanesi'ne sadık kalan Ravenna eksarhı tarafından İtalya'dan gönderilen birliklerin isyanı bastırdığına ve Mezezios'un kellesini Konstantinopolis'e gönderdiğine inanmaktadır.

Eksarh; Bizans İmparatorluğu'nda başkent Konstantinopolis'ten uzak vilayetleri yönetmek için genişletilmiş yetkilerle donatılmış validir. Askeri operasyonlarda da bulunma yetkisine sahiptir.

Mezezius'un antik sikkeleri çok nadirdir. Bilinen 1-2 örnek sikke mevcuttur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg