Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Tiberius Petasius Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Tiberius Petasius - ON TIЧЄRIЧS MЧLTЧS - TIUERIUS MULTUS


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_TB.jpg


Tiberius Petasius, imparator III. Leo'nun 727'de ikonları yasaklama kararı nedeniyle İtalya'da isyan çıkarmaya karar veren bir Bizans subayıydı. Petasius lakabı güneş şapkasından gelir petasos takmayı severdi. Ravenna'nın son Eksarhı [Askeri operasyonlarda bulunma yetkisine sahip vali] Bizanslı Eutychius [728-752] tarafından Monterano'da yakalanıp idam edilmeden önce çok kısa bir süre hayatta kalmıştır.

726'da III. Leo'nun ikonoklastik kararnamesinin ardından, Papa II. Gregory'nin direnişi ve Ravenna'nın Lombard kralı Luitprand'ın eline geçmesiyle İtalya'da kargaşa yaşanmıştı. Savaşan imparatorluk, papalık ve Lombard partileri arasındaki çekişmeden yararlanan hırslı Tiberius, Tuscia'ya çıktı ve Bracciano Gölü yakınındaki Luna, Blera ve Monterano limanı sakinlerinin bağlılığını kazandı. Tiberius'un başı, Doğu Roma Eksarhı Eutychius'un birlikleri tarafından yenilgiye uğratıldıktan sonra, papalık güçleriyle desteklenen, Monterano'daki karargahından Konstantinopolis'e III. Leo'ya hediye olarak gönderilmiştir. Tiberius Petasius'un bilinen çok nadir 2/3 antik sikkesi vardır.