Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Zeno Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Zeno Sikkeleri

Flavius Zeno - D N ZENO PERP AVG


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO.jpg

Bizans imparatoru I. Leo'nun kızı Ariadne ile evlenene kadar Tarasicodissa olarak bilinen, saltanatı isyanlar ve dinsel çekişmelerle sıkıntılı, Isaurian [Konya-Bozkır doğumlu] kökenli bir general olan Bizans imparatoru Zeno. İmparator Zeno [ΖΗΝΩΝ] 474-475 yılları arasında ve 476-491 yılları arasında iki defa tahta çıkmıştır. Isaurianlılar, Bizans İmparatorluğu'nun ve özellikle Konstantinopolis'in sakinleri tarafından Barbarlar ve Kaba olarak görülüyordu. Aynı zamanda mükemmel savaşçılar olarak da biliniyorlardı. Tarasicodissa [Zeno], kendisini Roma hiyerarşisi ve Konstantinopolis'in yerli Yunan nüfusu tarafından daha kabul edilebilir kılmak için Yunanca Zeno adını benimsedi ve 468'de Leo'nun kızı Ariadne ile evlendikten sonra hayatının geri kalanında bu adı kullanmıştır.

I. Leo'nun kızı Ariadne ile evliliğinden Zeno'nun Leo II adında bir oğlu olmuştur. Yaşlı I. Leo'nun sağlığı bozulmaya başlayınca, kendi adını taşıyan torununu [II. Leo] MS 473 yılının Ekim ayında Sezar rütbesine, ardından MS 474 yılının Ocak ayında Augustus rütbesine yükseltmiştir. İmparator Leo I birkaç gün sonra öldü ve yedi yaşındaki hasta Leo II artık tek imparatordu. Leo'nun dul eşi Aelia Verina, MS 9 Şubat 474'te II. Leo'nun kendi babası Zeno'yu ortak imparator olarak atamasını ayarladı ve bu düzenleme II. Leo'nun aynı yılın Kasım ayında ölümüne kadar devam etti. II. Leo'nun ölümünden sonra Zeno tek imparator olarak hüküm sürmüştür. Zeno artık tek imparatordu ve bu, kayınvalidesi Verina'yı rahatsız ediyordu.

Kısmen algılanan barbar kökenleri nedeniyle, Zeno'yu devirmeye yönelik ilk komplo MS 475'in başlarında, dul kayınvalidesi Verina, erkek kardeşi Basiliscus, ortağı Patricius ve Theodoric Strabo adında bir paralı asker generalinden gelmiştir. Komplo hızla destek topladı ve Zeno, ailesiyle birlikte Konstantinopolis'ten kaçmak zorunda kaldı. Daha da önemlisi, ayrılmadan önce imparatorluk hazinesini toplamayı başardı ve rakiplerinin konumunu önemli ölçüde zayıflattı. Çok geçmeden komplocular arasında iç çatışmalar baş gösterdi. Basiliscus tahtı ele geçirdi, Patricius'u idam etti ve Konstantinopolis'te geri kalan Isaurialıların katledilmesine izin verdi. Fonlara kolay erişimi olmayan Basiliscus, ağır vergilendirme politikasına zorlandı ve halk arasındaki popülaritesi hızla düştü.

Hoşnutsuzluk ve şehir çapında bir yangınla karşı karşıya kalan Basiliscus, daha sonra gizlice Zeno'nun yanında yer alan Senato'nun desteğini kaybetti. Ordunun büyük bir kısmı artık desteğini Konstantinopolis'e yürüyen Zeno'ya kaydırdı. Ağustos 476'da Zeno Konstantinopolis'i kuşattı ve kısa süre sonra Senato ona kapıları açtı. Zeno bir kez daha imparatorluk tahtına yükseldi. Basiliscus ve ailesi Ayasofya'ya sığındı ancak daha sonra Zeno'nun onlara zarar vermeyeceğine dair sözüne güvenerek teslim oldular. Ancak Zeno onları bir Kapadokya kalesine göndererek kuru bir sarnıçta ölüme terk etmiştir.

Zeno, iç ve dış tehditlerle boğuşmuş, Balkanlar'daki Ostrogot tehdidini başarıyla savuşturdu ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle Batı topraklarını Odoacer'e devretmiştir. Diplomatik olarak Vandal hükümdarı Geiserich'in Kuzey Afrika'daki otoritesini tanıyarak Sasanilerle barışı korumuştur. Ancak paganların bastırılması ve Monofizitlerle uzlaşma girişimi de dahil olmak üzere dini çatışmalar Akasya Bölünmesine [Acacian Schism] yol açmıştır.

Zeno, MS 491'de Konstantinopolis'te [İstanbul] dizanteri, epilepsi veya alkole bağlı komplikasyonlar gibi olasılıklar da dahil olmak üzere belirsizliğini koruyan bir nedenden dolayı öldü. Bir efsaneye göre, imparator Zeno içki içmekten veya hastalıktan bayıldıktan sonra diri diri gömülmüştür. Zeno'nun 491'deki ölümü, karısı Ariadne'nin halefi olarak Flavius Anastasius ile evlenmesine neden oldu. Tarihsel zayıflık tasvirlerine rağmen Zeno'nun pragmatik kararları ve diplomatik manevraları imparatorluğu istikrara kavuşturdu ve Anastasius'un imparatorluk otoritesini savunmasının temelini atmıştır. Zeno, ciddi zorluklara rağmen arkasında bir dayanıklılık ve azim mirası bıraktı. Onun hükümdarlığı, Isaurialı bir yabancının Roma İmparatorluğu tarihinde önemli bir figüre dönüştüğünün ve gelecek yüzyıllar boyunca onun gelecekteki gidişatını şekillendirdiğinin bir kanıtı olarak durmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler İmparator Zeno'ya ait antik sikke görselleridir. Antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

3gprppu.jpg
5trx9wa.jpg
7ug54re.jpg
9soxar7.jpg
57wwrum.jpg
91no2ao.jpg
azkvwqu.jpg
b1z2th7.jpg
bph5s25.jpg
d1bfl4p.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2379 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
f2t4e0g.jpg
gtw4ze2.jpg
i7ihkkl.jpg
jfl0jmu.jpg
knw27ka.jpg
mx81neq.jpg
p7xvou6.jpg
p74vkxe.jpg
q172s8j.jpg
tw6mxkw.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (5).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (6).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (7).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (8).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (9).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (11).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (12).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (13).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (14).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (15).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (16).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (17).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (18).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (19).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZENO (20).jpg