Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Bizans Follis Sikkeler


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BZYANTINE_M.jpg


MS 5. yüzyılın sonlarında, Roma İmparatorluğu'ndan geriye kalanlar kargaşa içindeydi. MS 476'da imparatorluğun Avrupa toprakları Alman işgalcilerin eline geçtiğinde, imparatorluğun doğu kısmı korundu ve bu kısım Bizans İmparatorluğu olarak bilinmeye başlanmıştır. Bizans dünyası sürekli olarak istila, dini kargaşa ve siyasi iç çatışmalarla kuşatıldığından, Bizans terimi bugüne kadar benzersiz anlamını korumuştur.

Toplumu karakterize eden kaos ve genel düşüş göz önüne alındığında, antik sikke sisteminin de kötüleşmesi ve sürekli reforma tabi olması şaşırtıcı değildir. Roma İmparatorluğu altında önceki parasal reform girişimleri nadiren başarılı olmuştur ve genellikle kısa sürmüştür.

Geç Roma ve erken Bizans dünyasının üç ana kategoriden, Solidus, Semissis ve Tremissis'ten oluşan altın antik sikkeleri dikkate değer ölçüde istikrarlıdır. Aynı şey, kararsız olan ve ağırlık ve saflıkta ayarlamalara tabi olan 5. yüzyılın sonlarına ait bronz ve gümüş sikkeler için söylenemez.

İmparator I. Anastasius [491-518], 491 baharında Bizans tahtına çıktığında, onlarca yıldır kontrol altına alınmayan bir dizi sorunu miras almıştır. 498'e gelindiğinde, düşen standardı enflasyonu kontrol altına almaya yardımcı olmayan bronz antik sikkeler de dahil olmak üzere daha acil sorunların bazılarını nihayet ele alabildi. Bu amaçla Anastasius, o sırada kullanılan karışık sistemin yerini almayı amaçlayan tamamen yeni bir bronz antik sikke serisini tanıtmıştır.

Yeni bakır madeni para sisteminin temel ekonomik birimi nummustur. Bronzlar 40 nummi [Follis],20 nummi [Yarım follis] 10 nummi [Decanummium] ve 5 nummi [pentanummium] olarak adlandırılmıştır. İlk kez, her bir bizans sikkesinin değerini belirtmek için arka yüzünde Yunan harfleri ortaya çıkmıştır. Bu, Yunan kültürünün Bizans İmparatorluğu topraklarındaki öneminin açık bir yansımasıdır.


Üzerinde M-m harfi [Yunanca Mu harfi] olan antik Bizans sikkesi. Sikkenin 40 nummi değerini ifade etmektedir.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik-jpg.59140



Üzerinde K-k harfi olan antik Bizans Sikkesi. Sikkenin 20 nummi değerini iafade etmektedir. Sikke değeri K harfi ile gösterilmiştir.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik_byzantine_k-jpg.62375



Üzerinde I harfi olan antik Bizans Sikkesi. 10 nummi değerini ifade etmektedir. Sikke değeri I harfi ile gösterilmiştir.

AGESİLAOS ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BYZANTINE_10.jpg



Üzerinde E-Є harfi olan antik Bizans Sikkesi. 5 nummi değerini ifade etmektedir. Sikke değeri Є harfi ile gösterilmiştir.

agesilaos-antik-sikkeler-numizmatik_pentanummium-jpg.62367


Burada gösterilen antik Bizans sikkeleri, bir bütün olarak seriyi temsil etmektedir. Follis ve pentanumum, imparator Maurice Tiberius [582-602] döneminde ve yarım follis ve decanummium I. Justinianus [527-565] döneminde basılmıştır. Sonraki üç yüzyıl boyunca, bunun yerine değeri belirtmek için Latin harflerini kullanan birkaç 7. yüzyıl hükümdarı da dahil olmak üzere bazı istisnalar dışında, bu temel ters tipler yürürlükte kalmıştır.

İmparator Anastasius, antik sikke darbı reformuna ek olarak, darphane ağını genişlettirmiştir. 491'de tahta geçtiğinde, faaliyette olan tek Bizans darphanesi Konstantinopolis [İstanbul] ve Selanik'ti. 498'de Nikomedia [İzmit] darphanesi bakır antik sikke darbı yapmaya başlamıştır ve Antakya darphanesi yeniden açılmıştır. Böylece imparatorun 518'de ölümüyle üretim kapasitesi iki katına çıkmıştır.

İmparator Justinian, Anastasius'un başlattığı sikke darbı reformunu inşa ettirmiştir. Yönetimi altında, belirli zamanlarda on beş kadar darphane faaliyet gösteriyordu. Bu dönem Bizans antik sikke darbının zirvesidir. Ne yazık ki bu altın çağ fazla uzun sürmemiştir. Yedinci yüzyılın sonunda sadece iki darphane Konstantinopolis [İstanbul] ve Syracuse [Sicilya] hizmette kalmıştır. Bu geçici refah ve ekonomik kriz döngüsü, bir bütün olarak Bizans İmparatorluğu'nun tarihini temsil etmektedir.

Bu kategorideki [Hurda] antik Bizans follis sikkeleri hakkında Google üzerinde çeşitli sitelerde antik sikkenin eni, boyu, çapı gibi ölçüler verilerek yazılmış saçma sapan bilgilere, 10.000 $ - 5000$ paha biçilemez antik sikke gibi yazılmış hayali fiyatlara ve okuyucuyu aldatmaya yönelik kopyala yapıştır olarak hazırlanmış asparagas bilgi ve videolara maddi manevi mağdur olmamak adına itimat etmeyiniz. Antik sikkeler çapı boyu gramajı ile değil, Popüler Talebi ve Nadirliği, Ünlü Bir Tarihsel Kişiyle Bağlantısı, Sanatsal Stili, Bilinen Bir Gravürcüsü ve Genel Tarihi Önemine göre değerlendirilir.

Bizans Sikkelerinin Değerleri İçin Tıklayınız.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M follis (10).jpg