Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bosporos Krallığı Asander Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Boğaziçi Krallığı, Bosporos Krallığı veya Kimmer Boğazı Krallığı

Asander - BAΣIΛEΩΣ AΣANΔPOY - APXONTOΣ AΣANΔPOY BOΣΠOPOY


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ASANDER.jpg


Asander, MÖ 48'de lordu [II. Pharnakes] Küçük Asya'ya doğru yola çıktığında Kırım'da kalan II. Pharnakes'in valisiydi. Sezar'ın MÖ 47'deki Zela Savaşı'nda II. Pharnakes'i mağlup etmesinden hemen sonra Asander isyan etti. Roma esaretinden serbest bırakılan kral II. Pharnakes, aceleyle Kimmer Boğazı'na geri döndüğünde, savaşta Asander tarafından öldürülmüştür.

Asander, savaşta II. Pharnakes'i mağlup ettikten sonra Kimmer Boğazı'nda [Kimmerian Bosporos] öne çıktı. Ancak Julius Caesar, kişisel arkadaşı Bergamalı Mithradates'i Boğaziçi'nin hükümdarı olarak atadı ve bu da Asander'ı kızdırdı ve bir yıl sonra MÖ 47 veya 46'da asi vali Asander, Sezar'ın Pharnakes'in halefi olarak atadığı ve Boğaz tahtını ele geçirmeye çalışan VI. Mithradates Eupator'un oğlu Pergamonlu Mithradates'i de mağlup edip öldürdü. Tüm kontrol kendisine bırakıldı ve Pharnakes'in kızı Dynamis ile evlenerek tahttaki iddiasını hızla güçlendirdi, ancak yalnızca arkon [ΑΡΚΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΣ - Hakim kral] ünvanını almıştır. Bunun nedeni, Roma'nın arkon II. Pharnakes'i resmen kral olarak tanıması nedeniyle Asander'in de onun adına aynısını yapacaklarını umması olabilir; bu umut MÖ 43 veya 42 dolaylarında Octavianus'un [Daha sonra Augustus], Asander'i kral olarak tanımasıyla doğrulanmıştır. Bu, muhtemelen evlatlık babası Sezar'ın suikastının ardından ortaya çıkan kaotik ortamda potansiyel bir müttefiki desteklemek içindi. Asander'e, Romalıların desteğini ve Octavianus'un kendisiyle kişisel bağını tanıyan bir ünvan olan Philocaesar Philoromaios adı verildi.

Tahta hak iddia eden hiçbir kişi Roma'nın onayı olmadan Bosporos Kralı olmayı umut edemeyeceğinden, Asander'in MÖ 47'den 43'e kadar olan en eski antik sikkeleri onu kral değil Arkon [APXONTOΣ AΣANΔPOY BOΣΠOPOY - Arkontos Asandrou Bosporou] olarak adlandırır ve antik sikkelerde Kraliyet tacı takmaz. Ancak Sezaryenlere karşı savaşlarında Asander'den destek arayan Octavianus ve Mark Antony'nin onu MÖ 42 veya 43'te resmi olarak kral olarak tanımasından sonra, Kraliyet ünvanı [BAΣIΛEΩΣ AΣANΔPOY - Basileos Asandrou] ve tacıyla birlikte antik sikke darbı yaptırmıştır. Onun saltanatı hakkında çok az şey biliniyor, ancak daha sonraki yaşamında, Asander'in MÖ 16 civarında ordudan kaçması karşısında açlıktan intihar edene kadar karısı kraliçe Dynamis'in, onun yetkisi altında darb edilen antik sikkeler ile vekil olarak hareket ettiği anlaşılmaktadır.

AGESİLAOS ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Dynamis.jpg


Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Bosporos Kralı Asander'e [BAΣIΛEΩΣ AΣANΔPOY] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_X3Z (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S2W (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AS (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AS (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AS (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AS (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AS (5).jpg